Postępowanie zakończone — umowy we wszystkich 5 częściach5 części
Łączna wartość umów
516 359 zł
Rozstrzygnięcia części
  1. Umowa zawarta
    Wartość umowy
    58 372 zł
    11 ofert
  2. Umowa zawarta
    Wartość umowy
    18 881 zł
    11 ofert
  3. Umowa zawarta
    Wartość umowy
    23 842 zł
    9 ofert
  4. Umowa zawarta
    Wartość umowy
    54 164 zł
    10 ofert
  5. Umowa zawarta
    Wartość umowy
    361 100 zł
    10 ofert
Oferty w postępowaniu
51 ofert(łącznie na 5 części)
Kryteria wyboruDecydowała wyłącznie cena
ZakończoneBZPOgłoszenie o wyniku postępowania
Wynik postępowania

Dostawa drobnego sprzętu gastronomicznego i kuchennego (5 zadań)

Zamawiający 2 Wojskowy Oddział Gospodarczy (Wrocław, Dolnośląskie) rozstrzygnął postępowanie „Dostawa drobnego sprzętu gastronomicznego i kuchennego (5 zadań)”, wybierając 3 wykonawców. Łączna wartość umów: 516 359 zł. Złożono 51 ofert.

Zamawiający: 2 Wojskowy Oddział GospodarczyWrocław, Dolnośląskieopublikowano 30 czerwca 2026
Łączna wartość umów
516 359 zł
Liczba ofert
51 ofertłącznie, 5 części
Konkurencyjność
~4,3 oferty
wysoka
tyle średnio w tej branży i regionie

Przebieg postępowania

5 wpisów

Analiza wyniku postępowania

Podsumowanie
  • 1

    WykonawcyWybrano wykonawców: SWISSPOL-LTD Sp. z o.o. (część 1); PH KOGEX Sp. z o.o. (część 2); PH KOGEX Sp. z o. o. (część 3); PHI RIVAGIS Paweł Król (część 4) oraz 1 innych.

  • 2

    UmowaŁączna wartość zawartych umów: 516 358,86 zł.

  • 3

    OfertyŁącznie złożono 51 ofert na wszystkie części postępowania.

  • 4

    Zamówienie nie zostało podzielone na części

Na podstawie ogłoszenia · Zawsze weryfikuj z oryginalnym ogłoszeniem

Przejdź do nawigacji sekcji

Wynik postępowania

Pełna treść wyniku postępowania wraz z informacją o rozstrzygnięciu i dokumentem źródłowym.

Sekcje ogłoszenia
Sekcja 1

Zamawiający

PunktPoleWartość
1.1.)Rola zamawiającego

Postępowanie prowadzone jest samodzielnie przez zamawiającego

1.2.)Nazwa zamawiającego

2 WOJSKOWY ODDZIAŁ GOSPODARCZY

1.4)Krajowy Numer Identyfikacyjny

REGON 020625701

1.5)Adres zamawiającego
1.5.1.)Ulica

ul. Obornicka 100-102

1.5.2.)Miejscowość

Wrocław

1.5.3.)Kod pocztowy

50-984

1.5.4.)Województwo

dolnośląskie

1.5.5.)Kraj

Polska

1.5.6.)Lokalizacja NUTS 3

PL514 - Miasto Wrocław

1.5.9.)Adres poczty elektronicznej

2wog.zamowieniapubliczne@ron.mil.pl

1.5.10.)Adres strony internetowej zamawiającego

www.2wog.wp.mil.pl

1.6.)Adres strony internetowej prowadzonego postępowania

https://platformazakupowa.pl/pn/2wog

1.7.)Rodzaj zamawiającego

Zamawiający publiczny - jednostka sektora finansów publicznych - jednostka budżetowa

1.8.)Przedmiot działalności zamawiającego

Obrona

Sekcja 2

Informacje podstawowe

PunktPoleWartość
2.1.)Ogłoszenie dotyczy

Zamówienia publicznego

2.2.)Ogłoszenie dotyczy usług społecznych i innych szczególnych usług

Nie

2.3.)Nazwa zamówienia albo umowy ramowej

Dostawa drobnego sprzętu gastronomicznego i kuchennego (5 zadań)

2.4.)Identyfikator postępowania

ocds-148610-31fb2793-f504-47e5-96b0-07d1c7957ea9

2.5.)Numer ogłoszenia

2026/BZP 00314423

2.6.)Wersja ogłoszenia

01

2.7.)Data ogłoszenia

2026-06-30

2.8.)Zamówienie albo umowa ramowa zostały ujęte w planie postępowań

Tak

2.9.)Numer planu postępowań w BZP

2026/BZP 00007533/11/P

2.10.)Identyfikator pozycji planu postępowań

1.2.3 Dostawa drobnego sprzętu AGD (ŻYWN)

2.11.)Czy zamówienie albo umowa ramowa dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej

Nie

2.13.)Zamówienie/umowa ramowa było poprzedzone ogłoszeniem o zamówieniu/ogłoszeniem o zamiarze zawarcia umowy

Tak

2.14.)Numer ogłoszenia

2026/BZP 00200700

Sekcja 3

Tryb udzielenia zamówienia lub zawarcia umowy ramowej

PunktPoleWartość
3.1.)Tryb udzielenia zamówienia wraz z podstawą prawną

Zamówienie udzielane jest w trybie podstawowym na podstawie: art. 275 pkt 1 ustawy

Sekcja 4

Przedmiot zamówienia

PunktPoleWartość
4.1.)Numer referencyjny

ŻYWN/251/2026

4.2.)Zamawiający udziela zamówienia w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania

Nie

4.3.)Wartość zamówienia

467962,24 PLN

4.4.)Rodzaj zamówienia

Dostawy

4.5.1.)Krótki opis przedmiotu zamówienia

Przedmiotem zamówienia jest jednorazowa dostawa drobnego sprzętu gastronomicznego
i kuchennego.

Szczegółowy opis oraz sposób realizacji zamówienia zawierają następujące załączniki do SWZ: wzór umowy zawarty w załączniku 1 do SWZ, formularz ofertowy zawarty w załączniku nr 2 do SWZ oraz formularz kalkulacyjny xls zawarty w załączniku nr 3 do SWZ, zawierający wykaz asortymentu wraz z podaniem podstawowych parametrów.
Dokumentacja ta jest załącznikiem do ogłoszenia o postępowaniu i jest dostępna na stronie internetowej postępowania.

Miejsce dostawy przedmiotu umowy: Wrocław, ul. Obornicka 100-102.

4.5.3.)Główny kod CPV

39700000-9 - Sprzęt gospodarstwa domowego

4.5.5.)Wartość części

48358,75 PLN

4.5.1.)Krótki opis przedmiotu zamówienia

Przedmiotem zamówienia jest jednorazowa dostawa drobnego sprzętu gastronomicznego
i kuchennego.

Szczegółowy opis oraz sposób realizacji zamówienia zawierają następujące załączniki do SWZ: wzór umowy zawarty w załączniku 1 do SWZ, formularz ofertowy zawarty w załączniku nr 2 do SWZ oraz formularz kalkulacyjny xls zawarty w załączniku nr 3 do SWZ, zawierający wykaz asortymentu wraz z podaniem podstawowych parametrów.
Dokumentacja ta jest załącznikiem do ogłoszenia o postępowaniu i jest dostępna na stronie internetowej postępowania.

Miejsce dostawy przedmiotu umowy: Wrocław, ul. Obornicka 100-102.

4.5.3.)Główny kod CPV

39700000-9 - Sprzęt gospodarstwa domowego

4.5.5.)Wartość części

19385,52 PLN

4.5.1.)Krótki opis przedmiotu zamówienia

Przedmiotem zamówienia jest jednorazowa dostawa drobnego sprzętu gastronomicznego
i kuchennego.

Szczegółowy opis oraz sposób realizacji zamówienia zawierają następujące załączniki do SWZ: wzór umowy zawarty w załączniku 1 do SWZ, formularz ofertowy zawarty w załączniku nr 2 do SWZ oraz formularz kalkulacyjny xls zawarty w załączniku nr 3 do SWZ, zawierający wykaz asortymentu wraz z podaniem podstawowych parametrów.
Dokumentacja ta jest załącznikiem do ogłoszenia o postępowaniu i jest dostępna na stronie internetowej postępowania.

Miejsce dostawy przedmiotu umowy: Wrocław, ul. Obornicka 100-102.

4.5.3.)Główny kod CPV

39700000-9 - Sprzęt gospodarstwa domowego

4.5.5.)Wartość części

19432,77 PLN

4.5.1.)Krótki opis przedmiotu zamówienia

Przedmiotem zamówienia jest jednorazowa dostawa drobnego sprzętu gastronomicznego
i kuchennego.

Szczegółowy opis oraz sposób realizacji zamówienia zawierają następujące załączniki do SWZ: wzór umowy zawarty w załączniku 1 do SWZ, formularz ofertowy zawarty w załączniku nr 2 do SWZ oraz formularz kalkulacyjny xls zawarty w załączniku nr 3 do SWZ, zawierający wykaz asortymentu wraz z podaniem podstawowych parametrów.
Dokumentacja ta jest załącznikiem do ogłoszenia o postępowaniu i jest dostępna na stronie internetowej postępowania.

Miejsce dostawy przedmiotu umowy: Wrocław, ul. Obornicka 100-102.

4.5.3.)Główny kod CPV

39700000-9 - Sprzęt gospodarstwa domowego

4.5.5.)Wartość części

70153,00 PLN

4.5.1.)Krótki opis przedmiotu zamówienia

Przedmiotem zamówienia jest jednorazowa dostawa drobnego sprzętu gastronomicznego
i kuchennego.

Szczegółowy opis oraz sposób realizacji zamówienia zawierają następujące załączniki do SWZ: wzór umowy zawarty w załączniku 1 do SWZ, formularz ofertowy zawarty w załączniku nr 2 do SWZ oraz formularz kalkulacyjny xls zawarty w załączniku nr 3 do SWZ, zawierający wykaz asortymentu wraz z podaniem podstawowych parametrów.
Dokumentacja ta jest załącznikiem do ogłoszenia o postępowaniu i jest dostępna na stronie internetowej postępowania.

Miejsce dostawy przedmiotu umowy: Wrocław, ul. Obornicka 100-102.

4.5.3.)Główny kod CPV

39700000-9 - Sprzęt gospodarstwa domowego

4.5.5.)Wartość części

310632,20 PLN

Sekcja 5

Zakończenie postępowania

Część 1

Sekcja 6

ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA (dla części 1)

PunktPoleWartość
5.1.)Postępowanie zakończyło się zawarciem umowy albo unieważnieniem postępowania

Postępowanie/cześć postępowania zakończyła się zawarciem umowy

Sekcja 7

OFERTY (dla części 1)

PunktPoleWartość
6.1.)Liczba otrzymanych ofert lub wniosków

11

6.1.3.)Liczba otrzymanych od MŚP

11

6.1.4.)Liczba ofert wykonawców z siedzibą w państwach EOG innych niż państwo zamawiającego

0

6.1.5.)Liczba ofert wykonawców z siedzibą w państwie spoza EOG

0

6.1.6.)Liczba ofert odrzuconych, w tym liczba ofert zawierających rażąco niską cenę lub koszt

5

6.1.7.)Liczba ofert zawierających rażąco niską cenę lub koszt

0

6.2.)Cena lub koszt oferty z najniższą ceną lub kosztem

58372,12 PLN

6.3.)Cena lub koszt oferty z najwyższą ceną lub kosztem

84942,37 PLN

6.4.)Cena lub koszt oferty wykonawcy, któremu udzielono zamówienia

58372,12 PLN

6.5.)Do wyboru najkorzystniejszej oferty zastosowano aukcję elektroniczną

Nie

6.6.)Oferta wybranego wykonawcy jest ofertą wariantową

Nie

Sekcja 8

WYKONAWCA, KTÓREMU UDZIELONO ZAMÓWIENIA (dla części 1)

PunktPoleWartość
7.1.)Czy zamówienie zostało udzielone wykonawcom wspólnie ubiegającym się o udzielenie zamówienia

Nie

7.2.)Wielkość przedsiębiorstwa wykonawcy

Mały przedsiębiorca

7.3.)Dane (firmy) wykonawcy, któremu udzielono zamówienia
7.3.1)Nazwa (firma) wykonawcy, któremu udzielono zamówienia

SWISSPOL-LTD Sp. z o.o.

7.3.2)Krajowy Numer Identyfikacyjny

8940007657

7.3.4)Miejscowość

Wrocław

7.3.6.)Województwo

dolnośląskie

7.3.7.)Kraj

Polska

7.3.8.)Czy wykonawca przewiduje powierzenie wykonania części zamówienia podwykonawcom?

Nie

Sekcja 9

UMOWA (dla części 1)

PunktPoleWartość
8.1.)Data zawarcia umowy

2026-06-01

8.2.)Wartość umowy/umowy ramowej

58372,12 PLN

8.3.)Okres realizacji zamówienia albo umowy ramowej

30 dni

Sekcja 10

ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA (dla części 2)

PunktPoleWartość
5.1.)Postępowanie zakończyło się zawarciem umowy albo unieważnieniem postępowania

Postępowanie/cześć postępowania zakończyła się zawarciem umowy

Sekcja 11

OFERTY (dla części 2)

PunktPoleWartość
6.1.)Liczba otrzymanych ofert lub wniosków

11

6.1.3.)Liczba otrzymanych od MŚP

11

6.1.4.)Liczba ofert wykonawców z siedzibą w państwach EOG innych niż państwo zamawiającego

0

6.1.5.)Liczba ofert wykonawców z siedzibą w państwie spoza EOG

0

6.1.6.)Liczba ofert odrzuconych, w tym liczba ofert zawierających rażąco niską cenę lub koszt

1

6.1.7.)Liczba ofert zawierających rażąco niską cenę lub koszt

0

6.2.)Cena lub koszt oferty z najniższą ceną lub kosztem

18880,50 PLN

6.3.)Cena lub koszt oferty z najwyższą ceną lub kosztem

32875,34 PLN

6.4.)Cena lub koszt oferty wykonawcy, któremu udzielono zamówienia

18880,50 PLN

6.5.)Do wyboru najkorzystniejszej oferty zastosowano aukcję elektroniczną

Nie

6.6.)Oferta wybranego wykonawcy jest ofertą wariantową

Nie

Sekcja 12

WYKONAWCA, KTÓREMU UDZIELONO ZAMÓWIENIA (dla części 2)

PunktPoleWartość
7.1.)Czy zamówienie zostało udzielone wykonawcom wspólnie ubiegającym się o udzielenie zamówienia

Nie

7.2.)Wielkość przedsiębiorstwa wykonawcy

Mały przedsiębiorca

7.3.)Dane (firmy) wykonawcy, któremu udzielono zamówienia
7.3.1)Nazwa (firma) wykonawcy, któremu udzielono zamówienia

PH KOGEX Sp. z o.o.

7.3.2)Krajowy Numer Identyfikacyjny

8992402029

7.3.4)Miejscowość

Wrocław

7.3.7.)Kraj

Polska

7.3.8.)Czy wykonawca przewiduje powierzenie wykonania części zamówienia podwykonawcom?

Nie

Sekcja 13

UMOWA (dla części 2)

PunktPoleWartość
8.1.)Data zawarcia umowy

2026-06-01

8.2.)Wartość umowy/umowy ramowej

18880,50 PLN

8.3.)Okres realizacji zamówienia albo umowy ramowej

30 dni

Sekcja 14

ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA (dla części 3)

PunktPoleWartość
5.1.)Postępowanie zakończyło się zawarciem umowy albo unieważnieniem postępowania

Postępowanie/cześć postępowania zakończyła się zawarciem umowy

Sekcja 15

OFERTY (dla części 3)

PunktPoleWartość
6.1.)Liczba otrzymanych ofert lub wniosków

9

6.1.3.)Liczba otrzymanych od MŚP

9

6.1.4.)Liczba ofert wykonawców z siedzibą w państwach EOG innych niż państwo zamawiającego

0

6.1.5.)Liczba ofert wykonawców z siedzibą w państwie spoza EOG

0

6.1.6.)Liczba ofert odrzuconych, w tym liczba ofert zawierających rażąco niską cenę lub koszt

0

6.1.7.)Liczba ofert zawierających rażąco niską cenę lub koszt

0

6.2.)Cena lub koszt oferty z najniższą ceną lub kosztem

23842,32 PLN

6.3.)Cena lub koszt oferty z najwyższą ceną lub kosztem

40444,86 PLN

6.4.)Cena lub koszt oferty wykonawcy, któremu udzielono zamówienia

23842,32 PLN

6.5.)Do wyboru najkorzystniejszej oferty zastosowano aukcję elektroniczną

Nie

6.6.)Oferta wybranego wykonawcy jest ofertą wariantową

Nie

Sekcja 16

WYKONAWCA, KTÓREMU UDZIELONO ZAMÓWIENIA (dla części 3)

PunktPoleWartość
7.1.)Czy zamówienie zostało udzielone wykonawcom wspólnie ubiegającym się o udzielenie zamówienia

Nie

7.3.)Dane (firmy) wykonawcy, któremu udzielono zamówienia
7.3.1)Nazwa (firma) wykonawcy, któremu udzielono zamówienia

PH KOGEX Sp. z o. o.

7.3.2)Krajowy Numer Identyfikacyjny

8992402029

7.3.4)Miejscowość

Wrocław

7.3.6.)Województwo

dolnośląskie

7.3.7.)Kraj

Polska

7.3.8.)Czy wykonawca przewiduje powierzenie wykonania części zamówienia podwykonawcom?

Nie

Sekcja 17

UMOWA (dla części 3)

PunktPoleWartość
8.1.)Data zawarcia umowy

2026-06-01

8.2.)Wartość umowy/umowy ramowej

23842,32 PLN

8.3.)Okres realizacji zamówienia albo umowy ramowej

30 dni

Sekcja 18

ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA (dla części 4)

PunktPoleWartość
5.1.)Postępowanie zakończyło się zawarciem umowy albo unieważnieniem postępowania

Postępowanie/cześć postępowania zakończyła się zawarciem umowy

Sekcja 19

OFERTY (dla części 4)

PunktPoleWartość
6.1.)Liczba otrzymanych ofert lub wniosków

10

6.1.3.)Liczba otrzymanych od MŚP

10

6.1.4.)Liczba ofert wykonawców z siedzibą w państwach EOG innych niż państwo zamawiającego

0

6.1.5.)Liczba ofert wykonawców z siedzibą w państwie spoza EOG

0

6.1.6.)Liczba ofert odrzuconych, w tym liczba ofert zawierających rażąco niską cenę lub koszt

1

6.1.7.)Liczba ofert zawierających rażąco niską cenę lub koszt

0

6.2.)Cena lub koszt oferty z najniższą ceną lub kosztem

54164,16 PLN

6.3.)Cena lub koszt oferty z najwyższą ceną lub kosztem

102083,85 PLN

6.4.)Cena lub koszt oferty wykonawcy, któremu udzielono zamówienia

54164,16 PLN

6.5.)Do wyboru najkorzystniejszej oferty zastosowano aukcję elektroniczną

Nie

6.6.)Oferta wybranego wykonawcy jest ofertą wariantową

Nie

Sekcja 20

WYKONAWCA, KTÓREMU UDZIELONO ZAMÓWIENIA (dla części 4)

PunktPoleWartość
7.1.)Czy zamówienie zostało udzielone wykonawcom wspólnie ubiegającym się o udzielenie zamówienia

Nie

7.3.)Dane (firmy) wykonawcy, któremu udzielono zamówienia
7.3.1)Nazwa (firma) wykonawcy, któremu udzielono zamówienia

PHI RIVAGIS Paweł Król

7.3.2)Krajowy Numer Identyfikacyjny

5811792397

7.3.4)Miejscowość

Kwidzyn

7.3.6.)Województwo

pomorskie

7.3.7.)Kraj

Polska

7.3.8.)Czy wykonawca przewiduje powierzenie wykonania części zamówienia podwykonawcom?

Nie

Sekcja 21

UMOWA (dla części 4)

PunktPoleWartość
8.1.)Data zawarcia umowy

2026-06-02

8.2.)Wartość umowy/umowy ramowej

54164,16 PLN

8.3.)Okres realizacji zamówienia albo umowy ramowej

30 dni

Sekcja 22

ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA (dla części 5)

PunktPoleWartość
5.1.)Postępowanie zakończyło się zawarciem umowy albo unieważnieniem postępowania

Postępowanie/cześć postępowania zakończyła się zawarciem umowy

Sekcja 23

OFERTY (dla części 5)

PunktPoleWartość
6.1.)Liczba otrzymanych ofert lub wniosków

10

6.1.3.)Liczba otrzymanych od MŚP

10

6.1.4.)Liczba ofert wykonawców z siedzibą w państwach EOG innych niż państwo zamawiającego

0

6.1.5.)Liczba ofert wykonawców z siedzibą w państwie spoza EOG

0

6.1.6.)Liczba ofert odrzuconych, w tym liczba ofert zawierających rażąco niską cenę lub koszt

0

6.1.7.)Liczba ofert zawierających rażąco niską cenę lub koszt

0

6.2.)Cena lub koszt oferty z najniższą ceną lub kosztem

361099,76 PLN

6.3.)Cena lub koszt oferty z najwyższą ceną lub kosztem

620841,60 PLN

6.4.)Cena lub koszt oferty wykonawcy, któremu udzielono zamówienia

361099,76 PLN

6.5.)Do wyboru najkorzystniejszej oferty zastosowano aukcję elektroniczną

Nie

6.6.)Oferta wybranego wykonawcy jest ofertą wariantową

Nie

Sekcja 24

WYKONAWCA, KTÓREMU UDZIELONO ZAMÓWIENIA (dla części 5)

PunktPoleWartość
7.1.)Czy zamówienie zostało udzielone wykonawcom wspólnie ubiegającym się o udzielenie zamówienia

Nie

7.3.)Dane (firmy) wykonawcy, któremu udzielono zamówienia
7.3.1)Nazwa (firma) wykonawcy, któremu udzielono zamówienia

SWISSPOL-LTD Sp. z o. o.

7.3.2)Krajowy Numer Identyfikacyjny

8940007657

7.3.4)Miejscowość

Wrocław

7.3.6.)Województwo

dolnośląskie

7.3.7.)Kraj

Polska

7.3.8.)Czy wykonawca przewiduje powierzenie wykonania części zamówienia podwykonawcom?

Nie

Sekcja 25

UMOWA (dla części 5)

PunktPoleWartość
8.1.)Data zawarcia umowy

2026-06-01

8.2.)Wartość umowy/umowy ramowej

361099,76 PLN

8.3.)Okres realizacji zamówienia albo umowy ramowej

do 2026-09-30

Analiza rynku

Typowy budżet zamawiającego w tej kategorii CPV, podobne postępowania oraz historia zamawiającego i rynek lokalny.

Typowy budżet w tej kategorii CPV

39700000-9Sprzęt gospodarstwa domowego
Wszystkie przetargi w tej kategorii
Brak danych benchmarkowych dla tej kategorii CPV.

W ostatnim roku nie znaleźliśmy wystarczającej liczby podobnych postępowań z podaną wartością szacunkową, żeby policzyć statystyki. Zobacz wszystkie przetargi w tej kategorii →

Dokumenty i komunikacja

Platforma składania ofert, linki do dokumentacji i dane kontaktowe zamawiającego.

Najczęstsze pytania o to ogłoszenie

2 Wojskowy Oddział Gospodarczy prowadzi postępowanie, a miejscem realizacji jest Wrocław.
Łączna wartość części rozstrzygnięcia wynosi 516 359 zł. Kwota pochodzi ze struktury części opublikowanej w ogłoszeniu o wyniku.
Ogłoszenie zostało oznaczone kodem CPV 39700000-9 (Sprzęt gospodarstwa domowego). CPV (Common Procurement Vocabulary) to unijny słownik klasyfikacyjny, dzięki któremu możesz łatwo porównać to postępowanie z podobnymi zamówieniami w tej samej kategorii.
Zamówienie zostało udzielone: SWISSPOL-LTD Sp. z o.o. (Wrocław). Szczegóły wyboru, punktacji i opublikowanych kwot znajdziesz w treści ogłoszenia o wyniku.
W postępowaniu złożono 11 ofert. Liczba ofert jest istotnym wskaźnikiem konkurencyjności rynku dla tego typu zamówień.
Pełne ogłoszenie jest dostępne w oficjalnym źródle (Biuletyn Zamówień Publicznych). Atlas Przetargów prezentuje treść zgodnie z dokumentem źródłowym wraz z linkiem do oryginału.