Postanowienie KIO 328/26 z 5 marca 2026
Cofnięcie odwołania przez wykonawcę przed otwarciem rozprawy skutkuje umorzeniem postępowania odwoławczego i zwrotem części wpisu.
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Copernicus Podmiot Leczniczy Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Gdańsk, KRS 0000478705
- Powiązany przetarg
- orzeczenie nie wskazuje numeru postępowania
- Główna podstawa PZP
- art. 16 Pzp
Cofnięcie odwołania przez wykonawcę przed otwarciem rozprawy skutkuje umorzeniem postępowania odwoławczego i zwrotem części wpisu.
Teza wygenerowana przez AI na podstawie sentencji i kluczowych fragmentów uzasadnienia. Weryfikuj w pełnej treści orzeczenia poniżej.
Strony postępowania
- Odwołujący
- Centrum Diabetologii Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Warszawa, KRS 0000449898
- Zamawiający
- Copernicus Podmiot Leczniczy Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Gdańsk, KRS 0000478705
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 328/26
POSTANOWIENIE Warszawa, 5 marca 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Izabela Niedziałek-Bujak Michał Rozbiewski Ewa Sikorska po rozpoznaniu na posiedzeniu 4 marca 2026 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 22 stycznia 2026 r. przez odwołującego – wykonawcę Centrum Diabetologii Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Warszawa, KRS 0000449898, w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego – Copernicus Podmiot Leczniczy Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Gdańsk, KRS 0000478705
- Umarza postępowanie odwoławcze na podstawie art. 568 pkt 1 Ustawy.
- Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego kwoty13.500 zł 00 gr. (trzynaście tysięcy pięćset złotych), tj. 90% wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ………………………………
………………………………
………………………………
- Sygn. akt
- KIO 328/26
W postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego – Copernicus Podmiot Leczniczy Sp. z o.o., Gdańsk w trybie przetargu nieograniczonego na dostawę materiałów opatrunkowych, w tym opatrunków specjalistycznych i zestawów do podciśnieniowego leczenia ran w warunkach ujemnego ciśnienia oraz różnych wyrobów medycznych (nr postępowania:
D10.251.67.G.2025), ogłoszonym w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 22.08.2025 r., 2025/S 160-549077, wobec czynności badania ofert, odrzucenia oferty w części 65 i 66 i unieważnienia postępowania, wniesione zostało 22.01.2026 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej odwołanie wykonawcy Centrum diabetologii Sp. z o.o. z/s w Warszawie (sygn. akt KIO 328/26).
Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie:
- Art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp – poprzez jego bezzasadne zastosowanie i odrzucenie oferty odwołującego, podczas gdy postanowienie SW Z (Rozdział II ust. 3 pkt 10) wykluczające produkty pochodzące z państw niebędących stronami porozumienia GPA (w tym z Chin) jest w przedmiotowym postępowaniu bezskuteczne z uwagi na wartość zamówienia nieprzekraczającą progu 5 000 000 EUR, wymaganego przez art. 1 ust. 2 Rozporządzenia UE 2022/1031 (instrument IPI).
- Art. 30 ust. 1 i 2 w zw. z art. 16 Pzp – poprzez błędną wykładnię zasad szacowania wartości zamówienia, polegającą na niedopuszczalnym sumowaniu wartości różnych rodzajowo asortymentów w celu sztucznego zawyżenia wartości zamówienia powyżej progu 5 mln EUR, co doprowadziło do bezprawnego zastosowania sankcji IPI. 3.
- Zarzut ewentualny: art. 16 pkt 1 Pzp w zw. z art. 6 ust. 4 Rozporządzenia (UE) 2022/1031 – poprzez naruszenie zasady przejrzystości i uniemożliwienie Wykonawcy skorzystania z wyjątku dla tzw. „małych pakietów”. Jeżeli Zamawiający twierdzi, że łączna szacunkowa wartość zamówienia (po agregacji) przekracza próg 5 mln EUR, to zaniechał ujawnienia tej wartości, uniemożliwiając weryfikację czy wartość Części 65 i Części 66 stanowi mniej niż 20% tej "zawyżonej" kwoty całkowitej, co obligowałoby Zamawiającego do odstąpienia od stosowania środków
IPI wobec Odwołującego.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania, nakazanie zamawiającemu unieważnienia czynności unieważnienia postępowania w zakresie części 65 i 66, jak również unieważnienie czynności odrzucenia oferty odwołującego w zakresie części 65 i 66 oraz powtórzenie czynności badania i oceny ofert z uwzględnieniem oferty odwołującego.
Zamawiający złożył odpowiedź na odwołanie wnosząc o jego oddalenie w całości (pismo z 17.02.2026 r.).
Odwołujący 03.03.2026 r. przed otwarciem posiedzenia wyznaczonego do rozpoznania odwołania, przesłał oświadczenie, którym cofnął odwołanie w całości i wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego.
Na podstawie § 13 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań przez Krajową Izbę Odwoławczą (Dz. U. poz. 2453) umorzyła postępowanie odwoławcze w sytuacji wyczerpującej przypadek wskazany w art. 568 pkt 1 Ustawy. Zgodnie z art. 520 ust. 1 Ustawy Odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy.
Orzekając o kosztach postępowania odwoławczego Izba na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. poz. 2437) nakazała dokonanie zwrotu 90% wpisu.
- Przewodnicząca
- ……………………………… ……………………………… ………………………………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 2491/26uwzględniono20 lipca 2026Budowa obwodnicy Pisza w ciągu dróg krajowych nr 58 i 63Wspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 16 pkt 1 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 2627/26oddalono20 lipca 2026Opracowanie projektu wykonawczego i wykonanie robót budowlanych na odcinku LOT B1_1 Sitkówka Nowiny – Miąsowa (bez stacji) od km 196,095 do km 218,129 w ramach projektu inwestycyjnego pn.:Wspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 16 pkt 1 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 2951/26oddalono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 16 pkt 1 Pzp (3 wspólne przepisy)
- KIO 3043/26uwzględniono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2771/26oddalono20 lipca 2026Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych powstających na terenie nieruchomości zamieszkałych, niezamieszkałych, letniskowych na terenie Gminy Lądek- ZdrójWspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 16 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3007/26oddalono20 lipca 2026Dostawa naczyń i sztućców biodegradowalnych jednorazowych z podziałem na 4 zadaniaWspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2683/26oddalono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2404/26oddalono20 lipca 2026Dostawa licencji bezterminowej na oprogramowanie – symulator VR umożliwiający prowadzenie oględzin kryminalistycznych wraz z wdrożeniem i sprzętem komputerowymWspólna podstawa: art. 16 Pzp, art. 16 pkt 1 Pzp (2 wspólne przepisy)
Powiązane wyroki
Inne orzeczenia z udziałem tego samego składu orzekającego.
- KIO 3097/26oddalono13 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2895/26umorzono13 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2788/26uwzględniono10 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2869/26oddalono10 lipca 2026ten sam skład
- KIO 3158/26umorzono9 lipca 2026ten sam składTermomodernizacja budynku polegająca na wymianie stolarki okiennej w budynku Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy ul. J. Cybisa 7
- KIO 2761/26umorzono7 lipca 2026ten sam skład