Postanowienie KIO 1997/24 z 1 lipca 2024
Przedmiot postępowania: Świadczenie usługi stałej ochrony fizycznej na terenie nieruchomości pozostającej w trwałym zarządzie Ministerstwa Rozwoju i Technologii w Warszawie
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Ministerstwo Rozwoju i Technologii
- Powiązany przetarg
- TED-114424-2024
- Główna podstawa PZP
- art. 16 pkt 1 Pzp
Strony postępowania
- Odwołujący
- Art-Security sp. z o.o. sp. k.
- Zamawiający
- Ministerstwo Rozwoju i Technologii
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 1997/24
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 1 lipca 2024 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Maria Kacprzyk Protokolant:Mikołaj Kraska po rozpoznaniu na posiedzeniu z udziałem stron i uczestnika postępowania w dniu 1 lipca 2024 r. odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 7 czerwca 2024 r. przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia Art-Security sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Warszawie, „ART GROUP” sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Ministerstwo Rozwoju i Technologii, przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego – wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia Agencja Ochrony MK sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Agencja Ochrony Kowalczyk KM sp. z o.o. z siedzibą w Grójcu,
- umarza postępowanie odwoławcze;
- nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego kwoty 13 500 zł 00 gr (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy), stanowiącej 90% wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodnicząca
- ………….…….
- Sygn. akt
- KIO 1997/24
UZASADNIENIE
Zamawiający – Ministerstwo Rozwoju i Technologii, prowadzi w trybie przetargu nieograniczonego postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pod nazwą „Świadczenie usługi stałej ochrony fizycznej na terenie nieruchomości pozostającej w trwałym zarządzie Ministerstwa Rozwoju i Technologii w Warszawie”, znak postępowania: BDGV.2610.32.2023.PC, dalej zwane: „Postępowaniem”.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej o numerze: 114424-2024 z dnia 23 lutego 2024 r. Wartość zamówienia przekracza progi unijne określone w przepisach wydanych na podstawie art.
3 ust. 3 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2023 r. poz. 1605 z późn. zm.), dalej zwanej „Pzp”.
W dniu 7 czerwca 2024 r. Odwołujący – wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia Art-Security sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Warszawie, „ART GROUP” sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie,działając na podstawie art. 505 ust. 1, art. 513 pkt 1 i 2, art. 515 ust. 1 Pzp, wniósł odwołanie wobec dokonania wyboru oferty wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia Agencja Ochrony MK sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie oraz Agencja Ochrony Kowalczyk KM sp. z o.o. z siedzibą w Grójcu (dalej: „Konsorcjum”) jako oferty najkorzystniejszej w przedmiotowym postępowaniu, pomimo iż oferta ta powinna zostać odrzucona, jak również wobec zaniechania odrzucenia ww. oferty.
Odwołujący zaskarżonym czynnościom i zaniechaniom Zamawiającego zarzucił naruszenie następujących przepisów:
- art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp, poprzez jego niezastosowanie w przedmiotowym postępowaniu;
- art. 16 pkt 1 Pzp poprzez prowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w sposób uchybiający zasadom równego traktowania wykonawców.
Odwołujący przedstawił uzasadnienie faktyczne i prawne podniesionych zarzutów.
Podnosząc powyższe zarzuty, Odwołujący wniósł o uwzględnienie niniejszego odwołania w całości oraz nakazanie zamawiającemu unieważnienia czynności wyboru najkorzystniej oferty dokonanej w dniu 28 maja 2024 r.; nakazanie zamawiającemu odrzucenia oferty Konsorcjum jako oferty niezgodnej z warunkami zamówienia; a także o zasądzenie od zamawiającego na rzecz odwołującego kosztów postępowania odwoławczego, w tym kosztów zastępstwa prawnego według norm określonych w stosownych przepisach.
W dniu 10 czerwca 2024 r., tj. w ustawowym terminie, zgłoszenie przystąpienia po stronie Zamawiającego zgłosiło Konsorcjum - Agencja Ochrony MK sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie oraz Agencja Ochrony Kowalczyk KM sp. z o.o. z siedzibą w Grójcu (dalej także: „Przystępujący”).
W dniu 1 lipca 2024 r. Zamawiający złożył odpowiedź na odwołanie, w której wniósł o jego oddalenie w całości.
W dniu 1 lipca 2024 r. Przystępujący złożył pismo, w którym wniósł o odrzucenie odwołania jako złożonego przez
podmiot nieuprawniony.
W dniu 1 lipca 2024 r., do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło oświadczenie o cofnięciu odwołania.
Na posiedzeniu z udziałem stron i uczestnika postępowania, nikt się nie stawił.
Izba zważyła, co następuje.
Izba ustaliła, że wobec złożenia oświadczenia o cofnięciu odwołania, postępowanie odwoławcze podlegało umorzeniu.
Zgodnie z art. 568 pkt 1 Pzp, Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.
W tym stanie rzeczy niniejsze postanowienie jest uzasadnione.
O kosztach postępowania orzeczono na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. 2020 r. poz. 2437), z którego wynika, że w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości na skutek cofnięcia odwołania przed otwarciem rozprawy w dniu, na który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia z udziałem stron lub uczestników postępowania odwoławczego - odwołujący ponosi koszty, o których mowa w § 5 pkt 2 ww. rozporządzenia, oraz zwraca się mu 90% wpisu. W takim przypadku Izba zasądza koszty, o których mowa w § 5 pkt 2 ww. rozporządzenia, od odwołującego na rzecz zamawiającego (lub uczestnika postępowania odwoławczego, który przystąpił po stronie zamawiającego, wnoszącego sprzeciw wobec uwzględnienia przez zamawiającego w całości albo w części zarzutów przedstawionych w odwołaniu), oraz orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu, w wysokości stanowiącej 90% jego wartości. Izba w przedmiotowej sprawie nie zasądziła kosztów, o których mowa w § 5 pkt 2 ww. rozporządzenia, od Odwołującego na rzecz Zamawiającego, ponieważ Zamawiający nie złożył do akt rachunków ani spisów kosztów, potwierdzających ich poniesienie, orzekając jedynie o zwrocie części wpisu.
Mając powyższe na uwadze, Izba orzekła jak w sentencji.
- Przewodnicząca
- ………….…….
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Podobne orzeczenia
Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP
- KIO 2491/26uwzględniono20 lipca 2026Budowa obwodnicy Pisza w ciągu dróg krajowych nr 58 i 63Wspólna podstawa: art. 16 pkt 1 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2951/26oddalono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 16 pkt 1 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 2627/26oddalono20 lipca 2026Opracowanie projektu wykonawczego i wykonanie robót budowlanych na odcinku LOT B1_1 Sitkówka Nowiny – Miąsowa (bez stacji) od km 196,095 do km 218,129 w ramach projektu inwestycyjnego pn.:Wspólna podstawa: art. 16 pkt 1 Pzp, art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp (2 wspólne przepisy)
- KIO 3114/26umorzono4 sierpnia 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 1 Pzp
- KIO 3166/26umorzono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 1 Pzp
- KIO 3188/26umorzono20 lipca 2026Odnowa oznakowania poziomego na drogach krajowych administrowanych przez GDDKiA Oddział w Bydgoszczy z podziałem na części: Część nr 1 – droga nr 5, 5b, 15, 15c, 25, 56, 91, 96, Część nr 2 – droga nr S10, 10, 16, 55,62, 67, 80, 95;Wspólna podstawa: art. 568 pkt 1 Pzp
- KIO 3080/26umorzono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 1 Pzp
- KIO 3291/26umorzono20 lipca 2026Wspólna podstawa: art. 568 pkt 1 Pzp
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Urząd Zamówień Publicznych.
- KIO 3242/26umorzono17 lipca 2026ten sam zamawiającyŚwiadczenie usług telefonii komórkowej w kraju i za granicą wraz z funkcją nagrywania dla Banku Gospodarstwa Krajowego
- KIO 3022/26oddalono15 lipca 2026ten sam zamawiający
- KIO 2672/26umorzono13 lipca 2026ten sam zamawiający
- KIO 2659/26odrzucono13 lipca 2026ten sam zamawiający
- KIO 2358/26uwzględniono13 lipca 2026ten sam zamawiającyDostawa odzieży łukoochronnej letniej i zimowej dla ENEA Operator sp. z o.o. – 4 zadania
- KIO 2649/26umorzono13 lipca 2026ten sam zamawiający