Świadczenie usługi odbierania odpadów komunalnych i zagospodarowania tych odpadów od właścicieli nieruchomości z terenu Miasta i Gminy Janów oraz z PSZOK
Zamawiający Miasto i Gmina Janów (Janów, Łódzkie) prowadzi postępowanie „Świadczenie usługi odbierania odpadów komunalnych i zagospodarowania tych odpadów od…”. Termin składania ofert upływa 14 września 2026, 10:00. Wadium: 20 000 zł.
Przypomnienia o terminie
To osobne powiadomienia e-mail. Samo „Zapisz” ich nie włącza.
- Planowany budżet (wartość szacunkowa)
- Nie podanoMediana planowanego budżetu w kategorii: 1 709 934 zł
- Wadium
- 20 000 zł
- Termin składania ofert
- 14 września 2026, 10:0011d 14h
- KonkurencyjnośćPoliczono na N rozstrzygniętych postępowaniach z tej grupy (dywizja CPV × województwo), tylko gdzie znana liczba ofert. Wskaźnik do analizy, nie ocena postępowania. (n=720, dane: BZP/TED, stan na 30 sierpnia 2026)
- ~3,0 ofertyograniczonaW takich przetargach zwykle startuje mało firm.w podobnych postępowaniach (ta branża i region)
Przebieg postępowania
1 wpis- Ogłoszenie o zamówieniu (UE)Bieżące
13 sierpnia 2026
Termin ofert: 14 września 2026 10:00
Kluczowe informacje
- 1
ZakresPrzedmiotem zamówienia jest odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu Miasta i Gminy Janów wraz z realizacją usług i obowiązków dodatkowych.
- 2
ZakresZakres obejmuje odbiór w systemie u źródła, z MPSZOK i z PSZOK, transport do miejsca zbierania lub przetwarzania, zagospodarowanie odpadów oraz zapewnienie kontenerów, pojemników i worków.
- 3
ZakresZamówienie trwa 24 miesiące i obejmuje jedną część.
- 4
RyzykoWadium wynosi 20 000,00 zł, a zamawiający wymaga także wniesienia zabezpieczenia należytego wykonania umowy.
Kontekst Atlasu
- Kolejna edycja powtarzanego zamówienia (wcześniej: 2024 i 2025). Ostatnią rozstrzygniętą edycję (2025) wygrał PUK TAMAX SP.Z O.O.
- Tu trzeba liczyć się z konkurencją: postępowania tego zamawiającego z ostatnich 3 lat przyciągały średnio 5,1 ofert (średnia krajowa: 3,7), a tylko 9% miało jedną ofertę.
Na podstawie ogłoszenia · Zawsze weryfikuj z oryginalnym ogłoszeniem
Ogłoszenie
Pełna treść ogłoszenia podzielona na sekcje. Użyj wyszukiwania lub nawigacji do szybkiego przejścia.
Zamawiający
| Pole | Wartość |
|---|---|
| Nazwa zamawiającego | Miasto i Gmina Janów |
| NIP | 9492192090 |
| Adres | ul. Częstochowska 1, 42-253 Janów |
| Region (NUTS) | PL224 – Śląskie |
Przedmiot zamówienia
| Pole | Wartość |
|---|---|
| Nazwa zamówienia | Świadczenie usługi odbierania odpadów komunalnych i zagospodarowania tych odpadów od właścicieli nieruchomości z terenu Miasta i Gminy Janów oraz z PSZOK |
| Rodzaj zamówienia | Usługi |
| Główny kod CPV | 90500000-2 - Usługi związane z odpadami |
| Dodatkowe kody CPV | 90511000-2 - Usługi wywozu odpadów; 90512000-9 - Usługi transportu odpadów; 90513100-7 - Usługi wywozu odpadów pochodzących z gospodarstw domowych; 90511200-4 - Usługi gromadzenia odpadów pochodzących z gospodarstw domowych; 90514000-3 - Usługi recyklingu odpadów; 90533000-2 - Usługi gospodarki odpadami; 90513000-6 - Usługi obróbki i usuwania odpadów, które nie są niebezpieczne; 38112100-4 - Globalne systemy nawigacji i pozycjonowania (GPS lub równorzędne) |
Warunki udziału w postępowaniu
| Pole | Wartość |
|---|---|
| Wadium | 1. Wykonawca zobowiązany jest wnieść wadium przed upływem terminu składania ofert w wysokości 20 000,00 zł. 2. Wadium może być wnoszone w jednej lub kilku następujących formach: 1) pieniądzu, 2) gwarancjach bankowych, 3) gwarancjach ubezpieczeniowych, 4) poręczeniach udzielanych przez podmioty, o których mowa w art. 6b ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (t.j.: Dz. U. z 2025 r. poz. 98 ze zm.). 3. Wadium wnoszone w pieniądzu należy wnieść przelewem na rachunek bankowy Zamawiającego w Krakowskim Banku Spółdzielczym Oddział Niegowa Filia Janów nr: 49 8591 0007 0330 0925 0228 0010, z dopiskiem: ,,WADIUM w postępowaniu nr GO-I.271.1.2026”. UWAGA: Terminem wniesienia wadium w formie pieniężnej jest data i godzina zaksięgowania kwoty wadium na rachunku bankowym Zamawiającego. 4. Treść dokumentu wadialnego, w przypadku wnoszenia wadium w formach innych niż pieniądz (np. gwarancji, poręczenia) musi zawierać następujące elementy: 1) nazwę dającego zlecenie (Wykonawcy), beneficjenta gwarancji/poręczenia (Zamawiającego), gwaranta (banku lub instytucji ubezpieczeniowej udzielających gwarancji/poręczenia) oraz wskazanie ich siedzib, 2) określenie wierzytelności, która ma być zabezpieczona gwarancją/poręczeniem – określenie przedmiotu zamówienia, 3) kwotę gwarancji/poręczenia, 4) zobowiązanie Gwaranta lub Poręczyciela do zapłacenia bezwarunkowo i nieodwołalnie pełnej kwoty gwarancji/poręczenia na pierwsze pisemne żądanie Zamawiającego w przypadkach określonych w art. 98 ust. 6 P.z.p., bez konieczności przedstawiania jakichkolwiek dowodów, 5) gwarancja/poręczenie, stanowiące wadium, nie może wygasać przed końcem okresu związania ofertą, 6) niedopuszczalne jest wprowadzanie w treści dokumentu wadialnego jakichkolwiek warunków ograniczających Zamawiającemu wypłacenie wadium, 7) w przypadku wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia treść dokumentu wadialnego powinna wymieniać wszystkich tych wykonawców. 5. Wadium wnoszone w formie innej niż pieniądz (dokument wadialny) należy złożyć wraz z ofertą za pomocą Platformy - jako załącznik do oferty - w oryginale wystawionym przez Gwaranta/Poręczyciela, w postaci elektronicznej, opatrzonym kwalifikowanym podpisem elektronicznym osób upoważnionych do jego wystawienia w imieniu Gwaranta/Poręczyciela. |
Procedura
| Pole | Wartość |
|---|---|
| Tryb udzielenia zamówienia | Przetarg nieograniczony |
| Termin składania ofert | 2026-09-14 10:00 |
Informacje dodatkowe
- 1.Zamawiający wymaga wniesienia zabezpieczenia należytego wykonania umowy.
- 2.Zabezpieczenie może być wnoszone według wyboru Wykonawcy w jednej lub w kilku następujących formach:
- 1)pieniądzu, na rachunek bankowy Zamawiającego w Krakowskim Banku Spółdzielczym Oddział Niegowa Filia Janów nr 49 8591 0007 0330 0925 0228 0010 (ze wskazaniem, że wpłata stanowi zabezpieczenie zamówienia pn. „Świadczenie usługi odbierania odpadów komunalnych i zagospodarowaniu tych odpadów od właścicieli nieruchomości z terenu Miasta i Gminy Janów oraz z PSZOK”),
- 2)poręczeniach bankowych lub poręczeniach spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, z tym, że zobowiązanie kasy jest zawsze zobowiązaniem pieniężnym,
- 3)gwarancjach bankowych,
- 4)gwarancjach ubezpieczeniowych,
- 5)poręczeniach udzielanych przez podmioty, o których mowa w art. 6b ust. 5 pkt 2 ustawy
z dnia 9 listopada 2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. - 3.Zamawiający nie wyraża zgody na wniesienie zabezpieczenia w formach określonych
w art. 450 ust. 2 ustawy. - 4.Jeżeli zabezpieczenie będzie wnoszone w formie, o której mowa w ust. 2 pkt 2) – 5), wówczas Wykonawca przed podpisaniem umowy złoży Zamawiającemu oryginał dokumentu, wystawiony na rzecz Zamawiającego. Dokument ten musi zawierać w swojej treści zobowiązanie gwaranta/poręczyciela do nieodwołalnej i bezwarunkowej wypłaty należności, do których zobowiązany jest z tytułu zabezpieczenia należytego wykonania umowy przez Wykonawcę na pierwsze pisemne żądanie Zamawiającego wzywające do zapłaty, bez konieczności przedstawiania jakichkolwiek dowodów. W przypadku wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia treść dokumentu zabezpieczenia powinna wymieniać wszystkich tych wykonawców.
- 5.Zabezpieczenie należytego wykonania umowy zostanie zwrócone Wykonawcy w trybie
i terminie wynikającym z art. 453 ust. 1 ustawy. Za dzień wykonania zamówienia i uznania za należycie wykonanie przyjmuje się dzień zaakceptowania przez Zamawiającego raportu realizacji usługi za ostatni miesiąc, w którym Wykonawca realizował odbiór i transport odpadów komunalnych.
INFORMACJA DOT. OBOWIĄZKU ZATRUDNIENIA ZGODNIE Z ART 95 P.Z.P
Zamawiający w oparciu o art. 95 ust. 1 P.z.p. ustanawia wymóg, aby w trakcie realizacji zamówienia czynności w zakresie odbioru odpadów komunalnych (w tym kierowanie pojazdami, załadunek odpadów, obsługa urządzeń) realizowały osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę w rozumieniu ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t. j.: Dz. U. z 2025 r. poz. 277 ze zm.), niezależnie od tego, czy działają one w imieniu Wykonawcy czy Podwykonawcy.
Wymóg określony powyżej , musi być spełniony przez cały okres realizacji zamówienia w zakresie odbioru i transportu odpadów komunalnych oraz w całym zakresie realizacji wskazanej usługi.
Sposób dokumentowania zatrudnienia osób, uprawnienia Zamawiającego w zakresie kontroli spełniania wymagań oraz sankcje z tytułu niespełnienia tych wymagań, określono w PPU.
INFORMACJA DOT. ZAMÓWIEŃ Z ART. 214 UST.1 PKT 7 PZP
Zamawiający przewiduje także możliwość udzielenia, w trybie zamówienia z wolnej ręki, w okresie 3 lat od dnia udzielenia zamówienia podstawowego, dotychczasowemu Wykonawcy zamówień polegających na powtórzeniu podobnych usług, zgodnych z przedmiotem zamówienia podstawowego.
- 1)odbiór odpadów komunalnych bezpośrednio z nieruchomości pozostających w systemie gospodarowania odpadami komunalnymi Miasta i Gminy (w systemie „u źródła”), w tym w zakresie wynikającym z włączenia do systemu nowych nieruchomości, wzrostu liczby mieszkańców, rozszerzenia obsługi określonych rejonów, konieczności wykonania dodatkowych (interwencyjnych) odbiorów lub zwiększenia częstotliwości odbioru;
- 2)transport odebranych odpadów z lokalizacji, o których mowa w pkt. 1) do miejsca zbierania lub zagospodarowania;
- 3)zagospodarowanie odebranych i przetransportowanych odpadów – w zakresie odpowiadającym frakcjom i strumieniom występującym w zamówieniu podstawowym;
- 4)realizację usług i obowiązków powiązanych z czynnościami wskazanymi w pkt 1-3), w zakresie niezbędnym do prawidłowego wykonania odbioru / transportu / zagospodarowania (analogicznie do OPZ/umowy na zamówienie podstawowe).
- 5)odbiór odpadów komunalnych z PSZOK (w tym w zwiększonym zakresie, np. przez zwiększenie liczby odbiorów lub ilości odbieranych odpadów);
- 6)odbiór odpadów komunalnych z dodatkowych punktów selektywnej zbiórki uruchomionych przez Zamawiającego na terenie Miasta i Gminy (np. PSZOK czasowy/mobilny) – o ile zakres czynności odpowiada usługom objętym zamówieniem podstawowym;
- 7)transport i zagospodarowanie odpadów odebranych w ramach pkt. 1-2;
- 8)realizację usług i obowiązków powiązanych z czynnościami wskazanymi w pkt. 1-3), w zakresie niezbędnym do prawidłowego wykonania przedmiotu zamówienia (analogicznie do OPZ/umowy na zamówienie podstawowe).
- 1.Wykonawca wraz z ofertą zobowiązany jest złożyć:
- 1)dokument potwierdzający umocowanie do złożenia oferty, jeżeli umocowanie to nie wynika z odpowiednich rejestrów / ewidencji,
- 2)pełnomocnictwo do reprezentowania wykonawców ubiegających się wspólnie o udzielenie zamówienia w Postępowaniu albo do reprezentowania w Postępowaniu i zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego (dotyczy wyłącznie wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia),
- 3)oświadczenie, o którym mowa w art. 117 ust. 4 P.z.p. (dotyczy wyłącznie wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia, w przypadku, o którym mowa w art. 117 ust. 2 i 3 P.z.p.) – wzór oświadczenia wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie – załącznik nr 6 do SWZ,
- 4)zobowiązanie podmiotu udostępniającego zasoby, o którym mowa w art. 118 ust. 4 P.z.p., spełniające wymogi, o których mowa w art. 118 ust. 4 P.z.p. (dotyczy wyłącznie Wykonawcy, który polega na zdolnościach lub sytuacji podmiotów udostępniających zasoby) – wymagany zakres zobowiązania określa art. 118 ust. 4 ustawy Pzp,
- 5)dokument wadialny (jeżeli Wykonawca wnosi wadium w formie dokumentowej).
Analiza rynku
Typowy budżet zamawiającego w tej kategorii CPV, podobne postępowania oraz historia zamawiającego i rynek lokalny.
Typowy budżet w tej kategorii CPV
Jak liczymy benchmark?
Statystyki obliczamy z pola wartość szacunkowa zamówienia podanego przez zamawiającego w ogłoszeniu: to budżet planowany, nie zawsze odpowiada cenie kontraktowej po rozstrzygnięciu. Używamy percentyli (mediana, Q1, Q3), więc wyniki są odporne na pojedyncze ekstremalne ogłoszenia.