ZakończoneBZPOgłoszenie o zamówieniu
Ogłoszenie

Budowa sieci kanalizacji sanitarnej wraz z sięgaczami w miejscowości Blachownia - Ostrowy III część odcinek grawitacyjny.

Zamawiający Gmina Blachownia (Blachownia, Śląskie) prowadził postępowanie „Budowa sieci kanalizacji sanitarnej wraz z sięgaczami w miejscowości Blachownia - Ostrowy…”. Termin składania ofert minął 8 listopada 2024, 08:00. Wadium: 5000 zł.

Otwórz na BZP
Zamawiający: Gmina BlachowniaBlachownia, Śląskie (powiat Częstochowski →)opublikowano 22 października 2024
Planowany budżet (wartość szacunkowa)
Nie podanoMediana planowanego budżetu w kategorii: 320 000 zł
Wadium
5000 zł
Termin składania ofert
8 listopada 2024, 08:00
Zakończone
Konkurencyjność
~5,2 ofert
wysoka
W takich przetargach zwykle startuje sporo firm.
w podobnych postępowaniach (ta branża i region)
Kryteria oceny ofert
Cena60%Długość okresu gwarancji na wykonane roboty budowlane – maksymalnie 84 miesiące40%

Przebieg postępowania

3 wpisy

Kluczowe informacje

Podsumowanie
  • 1

    KryteriaKryteria oceny ofert: Cena 60%, Długość okresu gwarancji na wykonane roboty budowlane – maksymalnie 84 miesiące 40%.

  • 2

    ZakresPrzedmiot zamówienia: Budowa sieci kanalizacji sanitarnej wraz z sięgaczami w miejscowości Blachownia - Ostrowy III część odcinek grawitacyjny.

  • 3

    RyzykoWadium: 5 000,00 zł.

Na podstawie ogłoszenia · Zawsze weryfikuj z oryginalnym ogłoszeniem

Przejdź do nawigacji sekcji

Ogłoszenie

Pełna treść ogłoszenia podzielona na sekcje. Użyj wyszukiwania lub nawigacji do szybkiego przejścia.

Sekcje ogłoszenia
Sekcja 1

Zamawiający

PunktPoleWartość
1.1.)Rola zamawiającego

Postępowanie prowadzone jest samodzielnie przez zamawiającego

1.2.)Nazwa zamawiającego

GMINA BLACHOWNIA

1.4)Krajowy Numer Identyfikacyjny

REGON 151398037

1.5)Adres zamawiającego
1.5.1.)Ulica

ul. Henryka Sienkiewicza 22

1.5.2.)Miejscowość

Blachownia

1.5.3.)Kod pocztowy

42-290

1.5.4.)Województwo

śląskie

1.5.5.)Kraj

Polska

1.5.6.)Lokalizacja NUTS 3

PL224 - Częstochowski

1.5.9.)Adres poczty elektronicznej

sekretariat@blachownia.pl

1.5.10.)Adres strony internetowej zamawiającego

https://blachownia.bip.net.pl

1.6.)Rodzaj zamawiającego

Zamawiający publiczny - jednostka sektora finansów publicznych - jednostka samorządu terytorialnego

1.7.)Przedmiot działalności zamawiającego

Ogólne usługi publiczne

Sekcja 2

Informacje podstawowe

PunktPoleWartość
2.1.)Ogłoszenie dotyczy

Zamówienia publicznego

2.2.)Ogłoszenie dotyczy usług społecznych i innych szczególnych usług

Nie

2.3.)Nazwa zamówienia albo umowy ramowej

Budowa sieci kanalizacji sanitarnej wraz z sięgaczami w miejscowości Blachownia - Ostrowy III część odcinek grawitacyjny.

2.4.)Identyfikator postępowania

ocds-148610-3a2a8a35-4b17-41ad-b53d-9ff589ece695

2.5.)Numer ogłoszenia

2024/BZP 00556908

2.6.)Wersja ogłoszenia

01

2.7.)Data ogłoszenia

2024-10-22

2.8.)Zamówienie albo umowa ramowa zostały ujęte w planie postępowań

Tak

2.9.)Numer planu postępowań w BZP

2023/BZP 00570553/10/P

2.10.)Identyfikator pozycji planu postępowań

1.1.14 Budowa sieci kanalizacji sanitarnej wraz z sięgaczami w miejscowości Blachownia - Ostrowy III część odcinek grawitacyjny

2.11.)O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się wyłącznie wykonawcy, o których mowa w art. 94 ustawy

Nie

2.14.)Czy zamówienie albo umowa ramowa dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej

Tak

2.15.)Nazwa projektu lub programu

Zadanie realizowane w oparciu o dofinansowanie w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 Priorytet FESL.02 „Fundusze Europejskie na zielony rozwój” Działanie FESL.02.11 „Infrastruktura wodno-kanalizacyjna.

2.16.)Tryb udzielenia zamówienia wraz z podstawą prawną

Zamówienie udzielane jest w trybie podstawowym na podstawie: art. 275 pkt 2 ustawy

Sekcja 3

Udostępnianie dokumentów zamówienia i komunikacja

PunktPoleWartość
3.1.)Adres strony internetowej prowadzonego postępowania

https://blachownia.logintrade.net/rejestracja/ustawowe.html

3.2.)Zamawiający zastrzega dostęp do dokumentów zamówienia

Nie

3.4.)Wykonawcy zobowiązani są do składania ofert, wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, oświadczeń oraz innych dokumentów wyłącznie przy użyciu środków komunikacji elektronicznej

Tak

3.5.)Informacje o środkach komunikacji elektronicznej, przy użyciu których zamawiający będzie komunikował się z wykonawcami - adres strony internetowej

https://blachownia.logintrade.net/rejestracja/ustawowe.html

3.6.)Wymagania techniczne i organizacyjne dotyczące korespondencji elektronicznej

W postępowaniu o udzielenie zamówienia komunikacja między Zamawiającym, a Wykonawcami odbywa się przy użyciu platformy https://blachownia.logintrade.net/rejestracja/ustawowowe.html oraz poczty elektronicznej pod adresem email: michal.bednarczyk@blachownia.pl,
Wykonawca składa ofertę wyłącznie poprzez Platformę przetargową pod rygorem nieważności, zgodnie z wyborem Wykonawcy:
1.1. w formie elektronicznej (w postaci elektronicznej opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym),
1.2 w postaci elektronicznej opatrzonej podpisem zaufanym lub podpisem osobistym,
1.3 przyjmuje się, że dokument wysłany przy użyciu Platformy przetargowej został doręczony Wykonawcy w sposób umożliwiający zapoznanie się z jego treścią, w dniu jego przekazania na Platformę przetargową.

3.8.)Zamawiający wymaga sporządzenia i przedstawienia ofert przy użyciu narzędzi elektronicznego modelowania danych budowlanych lub innych podobnych narzędzi, które nie są ogólnie dostępne

Nie

3.12.)Oferta - katalog elektroniczny

Nie dotyczy

3.14.)Języki, w jakich mogą być sporządzane dokumenty składane w postępowaniu

polski

3.15.)RODO (obowiązek informacyjny)

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)
2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o danych) (Dz. U. UE L119 z dnia 4 maja 2016 r., str. 1; zwanym dalej „RODO”) informujemy, że:
1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Burmistrz Blachowni
2) administrator wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym można się kontaktować pod adresem e- mail:iod@abimar.pl
3 )Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c RODO w celu związanym z przedmiotowym postępowaniem o udzielenie zamówienia publicznego, prowadzonym w trybie podstawowym, o jakim stanowi art. 275 pkt 2 ustawy.
4) odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą osoby lub podmioty, którym udostępniona zostanie dokumentacja postępowania w oparciu o art. 74 ustawy.
5) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane, zgodnie z art. 78 ust. 1 ustawy przez okres 4 lat od dnia zakończenia postępowania o udzielenie zamówienia, a jeżeli czas trwania umowy przekracza 4 lata, okres przechowywania obejmuje cały czas trwania umowy;
6) obowiązek podania przez Panią/Pana danych osobowych bezpośrednio Pani/Pana dotyczących jest wymogiem ustawowym określonym w przepisach ustawy, związanym z udziałem w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.
7) w odniesieniu do Pani/Pana danych osobowych decyzje nie będą podejmowane w sposób zautomatyzowany, stosownie do art. 22 RODO.

Sekcja 4

Przedmiot zamówienia

PunktPoleWartość
4.1.)Informacje ogólne odnoszące się do przedmiotu zamówienia
4.1.1.)Przed wszczęciem postępowania przeprowadzono konsultacje rynkowe

Nie

4.1.2.)Numer referencyjny

ZP.271.22.2024

4.1.3.)Rodzaj zamówienia

Roboty budowlane

4.1.4.)Zamawiający udziela zamówienia w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania

Nie

4.1.8.)Możliwe jest składanie ofert częściowych

Nie

4.1.13.)Zamawiający uwzględnia aspekty społeczne, środowiskowe lub etykiety w opisie przedmiotu zamówienia

Nie

4.2.Informacje szczegółowe odnoszące się do przedmiotu zamówienia
4.2.2.)Krótki opis przedmiotu zamówienia

Przedmiotem zamówienia są roboty budowlane polegające na budowie kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej, sięgaczy do granic posesji, budowie studni, odtworzenie ulic i uporządkowaniu terenu. Planowana jest zabudowa kanałów grawitacyjnych, sięgaczy zgodnie z dokumentacja projektową.
Z uwagi na specyfikę terenów (znaczna część terenów Gminy objęta postępowaniem znajduje się w zlewni rzeki Stradomka, wyjątkowo zwarta zabudowa w wąskich ulicach utrudniająca komunikację) zaleca się aby przed złożeniem ofert, oferenci dokonali oceny miejsca realizowanych prac
w terenie. Głównym celem projektu jest wzrost stopnia skanalizowania aglomeracji Blachownia poprzez budowę kanalizacji sanitarnej w Blachownia, w dzielnicy Ostrowy. Założenia projektu są zgodne z celem Działania FESL.02.11 Infrastruktura wodno-kanalizacyjna. Dzięki inwestycji, zgodnie
z celem szczegółowym zapewnione zostanie wsparcie w zakresie zrównoważonej gospodarki wodnej. Głównym celem projektu jest wzrost stopnia skanalizowania aglomeracji Blachownia poprzez budowę kanalizacji sanitarnej w miejscowości Blachownia w obrębie Ostrowy. Założenia projektu są zgodne z celem Działania FESL.02.11 Infrastruktura wodno-kanalizacyjna. Dzięki inwestycji, zgodnie z celem szczegółowym zapewnione zostanie wsparcie w zakresie zrównoważonej gospodarki wodnej. Planowane przedsięwzięcie obejmuje budowę sieci kanalizacji sanitarnej wraz
z sięgaczami. Długość kolektora i sięgaczy wynosi blisko 0,80 km. W wyniku realizacji projektu zwiększy się odsetek ludności podłączonej do wybudowanej zbiorczej kanalizacji sanitarnej o 63 osoby (RLM). Inwestycja przebiegała będzie wzdłuż czterech ulic zlokalizowanych na terenie Blachowni: Bystrej, Ogrodowej, Brzozowej, Pogodnej. Projekt jest odpowiedzią na zdiagnozowane problemy tj. brak zgodności z przepisami krajowymi i unijnymi w zakresie stopnia skanalizowania aglomeracji Blachownia. Realizacja projektu pozwoli uporządkować gospodarkę ściekową na terenie aglomeracji oraz przybliży Gminę Blachownia do osiągnięcia zgodności z dyrektywą 91/271/EWG . Zrealizowanie inwestycji przyczyni się do realizacji celów szczegółowych projektu tj. nastąpi poprawa stanu środowiska naturalnego w tym stanu i czystości wód i gleb, poprawa jakości życia mieszkańców poprzez zwiększenie dostępu do sieci kanalizacji sanitarnej oraz poprawa niezawodności odbioru oraz utylizacji nieczystości poprzez wyeliminowanie zbiorników bezodpływowych, które stanowią zagrożenie dla elementów środowiska przyrodniczego i zdrowia mieszkańców.

4.2.6.)Główny kod CPV

45232440-8 - Roboty budowlane w zakresie budowy rurociągów do odprowadzania ścieków

4.2.7.)Dodatkowy kod CPV

45233252-0 - Roboty w zakresie nawierzchni ulic

45233220-7 - Roboty w zakresie nawierzchni dróg

4.2.8.)Zamówienie obejmuje opcje

Nie

4.2.10.)Okres realizacji zamówienia albo umowy ramowej

10 miesiące

4.2.11.)Zamawiający przewiduje wznowienia

Nie

4.2.13.)Zamawiający przewiduje udzielenie dotychczasowemu wykonawcy zamówień na podobne usługi lub roboty budowlane

Nie

4.3.)Kryteria oceny ofert
4.3.2.)Sposób określania wagi kryteriów oceny ofert

Procentowo

4.3.3.)Stosowane kryteria oceny ofert

Kryterium ceny oraz kryteria jakościowe

4.3.5.)Nazwa kryterium

Cena

4.3.6.)Waga

60,00

4.3.4.)Rodzaj kryterium

serwis posprzedażny, pomoc techniczna, warunki dostawy takich jak termin, sposób lub czas dostawy, oraz okresu realizacji.

4.3.5.)Nazwa kryterium

Długość okresu gwarancji na wykonane roboty budowlane – maksymalnie 84 miesiące

4.3.6.)Waga

40,00

4.3.10.)Zamawiający określa aspekty społeczne, środowiskowe lub innowacyjne, żąda etykiet lub stosuje rachunek kosztów cyklu życia w odniesieniu do kryterium oceny ofert

Nie

Sekcja 5

Kwalifikacja wykonawców

PunktPoleWartość
5.1.)Zamawiający przewiduje fakultatywne podstawy wykluczenia

Nie

5.3.)Warunki udziału w postępowaniu

Tak

5.4.)Nazwa i opis warunków udziału w postępowaniu

O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się Wykonawcy, którzy:
- nie podlegają wykluczeniu oraz
- spełniają określone przez zamawiającego warunki udziału w postępowaniu na podstawie art. 112 ust.2 PZP, dotyczące:
1) Zdolności do występowania w obrocie gospodarczym:
„Zamawiający nie określa szczegółowego sposobu oceny spełniania tego warunku.”
2) uprawnień do prowadzenia określonej działalności gospodarczej lub zawodowej, o ile wynika to z odrębnych przepisów:
„Zamawiający nie określa szczegółowego sposobu oceny spełniania tego warunku.”
3) sytuacji ekonomicznej lub finansowej:
wykonawcy są ubezpieczeni od odpowiedzialności cywilnej w zakresie działalności związanej z przedmiotem zamówienia na kwotę, co najmniej 500.000,00 zł (słownie: pięćset tysięcy złotych)
4) zdolności technicznej lub zawodowej:
a) Wykonawcy:
Zamawiający uzna, iż Wykonawca zdolny do należytego wykonania udzielanego zamówienia, to taki, który wykaże się doświadczeniem
w należytym wykonaniu w okresie ostatnich 5 lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie, co najmniej dwa zadania polegające na budowie, przebudowie, modernizacji kanalizacji sanitarnej, deszczowej, ogólnospławnej
o wartości nie mniejszej niż 500.000,00 zł (pięćset tysięcy złotych brutto) każde. Należycie wykonane oznacza w szczególności: wykonane zgodnie z przepisami prawa budowlanego i prawidłowo ukończone. Wartości podane w dokumentach potwierdzających spełnienie warunku w walutach innych niż wskazane przez Zamawiającego Wykonawca przeliczy wg średniego kursu NBP na dzień opublikowania ogłoszenia o zamówieniu dotyczącego niniejszego postępowania.
b) osób:
Dysponowanie minimum jedną osobą, która będzie pełniła funkcję kierownika budowy uprawnienia do kierowania robotami w zakresie instalacji i sieci sanitarnych.
c) -dysponowania odpowiednim potencjałem technicznym,
Wykazanie w wykazie niezbędnych do wykonania zamówienia narzędzi i urządzeń, jakimi dysponuje Wykonawca. Wykonawca wykaże narzędzia i urządzenia, własne i obce (np. dzierżawione, wynajęte, lizingowane itp.), które będzie używał przy realizacji zamówienia, przy czym wymaga się, aby Wykonawca dysponował minimum: zestawem do obniżania poziomu wód gruntowych (instalacja igłofiltrowa wraz z pompą) – jeden komplet, walec samojezdny do 10 ton lub lekkim walcem wibracyjnym – jedna sztuka, zagęszczarką – jedna sztuka, koparką – dwie sztuki, ładowarką lub koparko-ładowarką – dwie sztuki, samochód skrzyniowym samowyładowczym 3,5÷12 ton – jedna sztuka.

5.5.)Zamawiający wymaga złożenia oświadczenia, o którym mowa w art.125 ust. 1 ustawy

Tak

Sekcja 6

Warunki zamówienia

PunktPoleWartość
6.1.)Zamawiający wymaga albo dopuszcza oferty wariantowe

Nie

6.3.)Zamawiający przewiduje aukcję elektroniczną

Nie

6.4.)Zamawiający wymaga wadium

Tak

6.4.1)Informacje dotyczące wadium

Zgodnie z zapisami specyfikacji.
1. Wykonawca przystępujący do przetargu jest obowiązany wnieść wadium w wysokości 5.000,00 zł (słownie: pięć tysięcy złotych 00/100 groszy) dla każdej z części.
2. Wadium może być wniesione w jednej lub kilku formach wskazanych w art. 97 ust. 7 ustawy Pzp
3. Wadium wnoszone w pieniądzu, należy wpłacić przelewem na rachunek bankowy zamawiającego: PKO BP S.A. II/O Częstochowa 50 1020 1664 0000 3202 0028 4638. Kopię polecenia przelewu lub wydruk z przelewu elektronicznego zaleca się złożyć wraz z ofertą.
4. Wadium wnoszone w poręczeniach lub gwarancjach należy załączyć do oferty w oryginale w postaci dokumentu elektronicznego podpisanego kwalifikowanym podpisem elektronicznym przez wystawcę dokumentu i powinno zawierać następujące elementy:
- nazwę dającego zlecenie (wykonawcy), beneficjenta gwarancji (zamawiającego), gwaranta/poręczyciela oraz wskazanie ich siedzib. Beneficjentem wskazanym w gwarancji lub poręczeniu musi być nazwa i adres zamawiającego.
- określenie wierzytelności, która ma być zabezpieczona gwarancją/poręczeniem,
- kwotę gwarancji/poręczenia,
- termin ważności gwarancji/poręczenia,
- zobowiązanie gwaranta do zapłacenia kwoty gwarancji/poręczenia bezwarunkowo, na pierwsze pisemne żądanie zamawiającego, w sytuacjach określonych w art. 98 ust. 6 ustawy Pzp.
5. Wadium wnosi się przed upływem terminu składania ofert.
6. W przypadku wadium wnoszonego w pieniądzu, jako termin wniesienia wadium przyjęty zostaje termin uznania kwoty na rachunku Zamawiającego.
7. W przypadku, gdy wykonawca nie wniósł wadium lub wniósł w sposób nieprawidłowy lub nie utrzymywał wadium nieprzerwanie do upływu terminu związania ofertą lub złożył wniosek o zwrot wadium w przypadku o którym mowa w art. 98 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp, zamawiający odrzuci ofertę na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 14 ustawy Pzp.
8. Zamawiający dokona zwrotu wadium na zasadach określonych w art. 98 ust. 1–5 ustawy Pzp.
9. Zamawiający zatrzymuje wadium wraz z odsetkami na podstawie art. 98 ust. 6 ustawy Pzp.

6.5.)Zamawiający wymaga zabezpieczenia należytego wykonania umowy

Tak

6.7.)Zamawiający przewiduje unieważnienie postępowania, jeśli środki publiczne, które zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie całości lub części zamówienia nie zostały przyznane

Nie

Sekcja 7

Projektowane postanowienia umowy

PunktPoleWartość
7.1.)Zamawiający przewiduje udzielenia zaliczek

Nie

7.3.)Zamawiający przewiduje zmiany umowy

Tak

7.4.)Rodzaj i zakres zmian umowy oraz warunki ich wprowadzenia

Zgodnie z art. 455 ust. 1 oraz ust. 2 ustawy PZP oraz zapisami w projekcie umowy, stanowiącej załącznik do postępowania.

7.5.)Zamawiający uwzględnił aspekty społeczne, środowiskowe, innowacyjne lub etykiety związane z realizacją zamówienia

Nie

Sekcja 8

Procedura

PunktPoleWartość
8.1.)Termin składania ofert

2024-11-08 08:00

8.2.)Miejsce składania ofert

https://blachownia.logintrade.net/rejestracja/ustawowe.html

8.3.)Termin otwarcia ofert

2024-11-08 08:05

8.4.)Termin związania ofertą

30 dni

8.5.)Zamawiający przewiduje wybór najkorzystniejszej oferty z możliwością negocjacji

Tak

Sekcja 9

Pozostałe informacje

Zamawiający w przypadku negocjacji nie ogranicza ilości oferentów, których zaprosi do składania ofert dodatkowych. Przedmiotem negocjacji będą kryteria oceny ofert - cena i termin realizacji zadania.

Analiza rynku

Typowy budżet zamawiającego w tej kategorii CPV, podobne postępowania oraz historia zamawiającego i rynek lokalny.

Typowy budżet w tej kategorii CPV

45232440-8Roboty budowlane w zakresie budowy…
Wszystkie przetargi w tej kategorii
Mediana budżetu
320 000 zł
Próbka: 33 postępowań
Ostatnie 12 miesięcy
Środkowe 50% w przedziale
223 629 zł1 849 057 zł
Rozstęp międzykwartylowy
1 625 428 zł
Źródło próbki
CPV 45232· kategoria CPV (5 cyfr)
Dolny kwartyl
223 629 zł
Mediana
320 000 zł
Górny kwartyl
1 849 057 zł
Jak liczymy benchmark?

Statystyki obliczamy z pola wartość szacunkowa zamówienia podanego przez zamawiającego w ogłoszeniu: to budżet planowany, nie zawsze odpowiada cenie kontraktowej po rozstrzygnięciu. Używamy percentyli (mediana, Q1, Q3), więc wyniki są odporne na pojedyncze ekstremalne ogłoszenia.

Brakuje wystarczającej liczby ogłoszeń z dokładnie tym samym kodem CPV, więc użyliśmy szerszego poziomu: kategoria CPV (5 cyfr).

Dokumenty i komunikacja

Platforma składania ofert, linki do dokumentacji i dane kontaktowe zamawiającego.

Najczęstsze pytania o to ogłoszenie

Termin składania ofert upłynął 08.11.2024, 08:00. Nabór ofert w tym postępowaniu jest już zamknięty.
Gmina Blachownia prowadzi postępowanie, a miejscem realizacji jest Blachownia.
Tak. Wadium określono na 5000 zł. Należy je wnieść przed upływem terminu składania ofert w formie dopuszczonej przez zamawiającego (najczęściej przelew na rachunek lub gwarancja bankowa/ubezpieczeniowa).
Ogłoszenie zostało oznaczone kodem CPV 45232440-8 (Roboty budowlane w zakresie budowy rurociągów do odprowadzania ścieków). CPV (Common Procurement Vocabulary) to unijny słownik klasyfikacyjny, dzięki któremu możesz łatwo porównać to postępowanie z podobnymi zamówieniami w tej samej kategorii.
Pełne ogłoszenie jest dostępne w oficjalnym źródle (Biuletyn Zamówień Publicznych). Atlas Przetargów prezentuje treść zgodnie z dokumentem źródłowym wraz z linkiem do oryginału.