Usługi zimowego utrzymania skoczni i tras biegowych dla Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem.
Zamawiający Centralny Ośrodek Sportu - Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem (Zakopane, Małopolskie) opublikował sprawozdanie z wykonania zawartej umowy w postępowaniu „Usługi zimowego utrzymania skoczni i tras biegowych dla Centralnego Ośrodka Sportu –…”. Nabór ofert zakończył się wcześniej, a to ogłoszenie dokumentuje realizację zamówienia.
- Dane ogłoszenia
- Zamawiający nie opublikował: wartości szacunkowej, wadium, terminu składania ofert.Mediana planowanego budżetu w kategorii: 714 920 zł
- KonkurencyjnośćPoliczono na N rozstrzygniętych postępowaniach z tej grupy (dywizja CPV × województwo), tylko gdzie znana liczba ofert. Wskaźnik do analizy, nie ocena postępowania. (n=1168, dane: BZP/TED, stan na 30 sierpnia 2026)
- ~2,8 ofertyograniczonaW takich przetargach zwykle startuje mało firm.w podobnych postępowaniach (ta branża i region)
Przebieg postępowania
3 wpisy- Ogłoszenie
27 października 2023
Termin ofert: 6 listopada 2023 09:00Otwórz ogłoszenie → - Wynik: wybrano wykonawcę
01 kwietnia 2024
2 oferty1 wykonawcaOtwórz ogłoszenie → - Wykonanie umowyBieżące
01 kwietnia 2024
1 wykonawca
Ogłoszenie o wykonaniu umowy
Pełna treść ogłoszenia o wykonaniu zawartej umowy — dokument sprawozdawczy zamkniętego postępowania.
Zamawiający
| Punkt | Pole | Wartość |
|---|---|---|
| 1.1.) | Nazwa zamawiającego | Centralny Ośrodek Sportu - Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem |
| 1.2.) | Oddział zamawiającego | cosopozakopane |
| 1.3.) | Krajowy Numer Identyfikacyjny | REGON 142733356 |
| 1.4) | Adres zamawiającego | |
| 1.4.1.) | Ulica | Bronisława Czecha |
| 1.4.2.) | Miejscowość | Zakopane |
| 1.4.3.) | Kod pocztowy | 34-500 |
| 1.4.4.) | Województwo | małopolskie |
| 1.4.5.) | Kraj | Polska |
| 1.4.6.) | Lokalizacja NUTS 3 | PL219 - Nowotarski |
| 1.4.9.) | Adres poczty elektronicznej | zamowienia.zakopane@cos.pl |
| 1.4.10.) | Adres strony internetowej zamawiającego | https://bip.cos.pl/65/zakopane |
| 1.5.) | Rodzaj zamawiającego | Zamawiający publiczny - jednostka sektora finansów publicznych - instytucja gospodarki budżetowej |
Informacje podstawowe
| Punkt | Pole | Wartość |
|---|---|---|
| 2.1.) | Identyfikator postępowania | ocds-148610-d7f6d949-7501-11ee-9aa3-96d3b4440790 |
| 2.2.) | Numer ogłoszenia | 2024/BZP 00266520 |
| 2.3.) | Wersja ogłoszenia | 01 |
| 2.4.) | Data ogłoszenia | 2024-04-01 |
Podstawowe informacje o postępowaniu w wyniku którego została zawarta umowa
| Punkt | Pole | Wartość |
|---|---|---|
| 3.1.) | Charakter zamówienia | Zamówienie klasyczne - od 130 000 zł, ale o wartości mniejszej niż progi unijne |
| 3.2.) | Zamówienie było poprzedzone ogłoszeniem o zamówieniu albo ogłoszeniem o zamiarze zawarcia umowy w BZP lub Dz. Urz. UE | Tak |
| 3.2.1.) | Numer ogłoszenia w BZP lub Dz. Urz. UE | 2023/BZP 00467161 |
| 3.3.) | Czy zamówienie dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej | Nie |
| 3.5.) | Tryb udzielenia zamówienia wraz z podstawą prawną | Zamówienie udzielane jest w trybie podstawowym na podstawie: art. 275 pkt 1 ustawy |
| 3.6.) | Rodzaj zamówienia | Usługi |
| 3.7.) | Nazwa zamówienia | Usługi zimowego utrzymania skoczni i tras biegowych dla Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem. |
| 3.8.) | Krótki opis przedmiotu zamówienia | Przedmiotem zamówienia są usługi zimowego utrzymania skoczni i tras biegowych dla Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem. Pełna treść w swz |
| 3.9.) | Główny kod CPV | 90620000-9 - Usługi odśnieżania |
Podstawowe informacje o zawartej umowie
| Punkt | Pole | Wartość |
|---|---|---|
| 4.1.) | Data zawarcia umowy | 2024-02-14 |
| 4.2.) | Okres realizacji zamówienia | od 2024-02-15 do 2024-03-31 |
| 4.3.) | Dane wykonawcy, z którym zawarto umowę | |
| 4.3.1.) | Nazwa (firma) wykonawcy, któremu udzielono zamówienia (w przypadku wykonawców ubiegających się wspólnie o udzielenie zamówienia – dotyczy pełnomocnika, o którym mowa w art. 58 ust. 2 ustawy) | FHU JSEL Sport, Turystyka i Rekreacja Janusz Gał |
| 4.3.2.) | Krajowy Numer Identyfikacyjny | 7361617145 |
| 4.3.3.) | Ulica | Małe Ciche 56 |
| 4.3.4.) | Miejscowość | Małe Chiche |
| 4.3.5.) | Kod pocztowy | 34-531 |
| 4.3.6.) | Województwo | małopolskie |
| 4.3.7.) | Kraj | Polska |
| 4.4.) | Wartość umowy | 289187,28 PLN |
| 4.5.) | Numer ogłoszenia o wyniku postępowania w BZP lub Dz. Urz. UE | 2024/BZP 00266519/01 |
Przebieg realizacji umowy
| Punkt | Pole | Wartość |
|---|---|---|
| 5.1.) | Czy umowa została wykonana | Tak |
| 5.2.) | Termin wykonania umowy | 2024-02-29 |
| 5.3.) | Czy umowę wykonano w pierwotnie określonym terminie | Nie |
| 5.4.) | Informacje o zmianach umowy | |
| 5.4.1.) | Liczba zmian | 0 |
| 5.5.) | Łączna wartość wynagrodzenia wypłacona z tytułu zrealizowanej umowy | 94300,20 PLN |
| 5.6.) | Czy umowa została wykonana należycie | Tak |
| 5.7.) | Podczas realizacji zamówienia zamawiający kontrolował przewidziane w zawartej umowie wymagania | nie dotyczy |
Informacje dodatkowe
Przyczyną odstąpienia od w/w Umowy jest wystąpienie istotnej zmiany okoliczności powodującej, że wykonanie umowy nie leży w interesie publicznym, czego nie można było przewidzieć w chwili zawarcia umowy, a to brak wymaganej/odpowiedniej pokrywy śnieżnej na obiektach COS-OPO w Zakopanem spowodowany bardzo wysokimi – jak na luty 2024r., - temperaturami (12-17 stopni C- w ciągu dnia oraz brak ujemnych temperatur w nocy) powodujący szybkie topnienie zgromadzonego na obiektach śniegu. Z w/w względów Zamawiający w dniu wczorajszym tj. 27.02.2024 r. uzyskał informację z Polskiego Związku Narciarskiego o odwołaniu najbliższych zawodów sportowych, zaplanowanych pierwotnie na 2 marca 2024 r. (Odwołanie Orlen CUP Kids IV – w załączeniu). Dowód: Komunikat PZN z dnia 27.02.2024 r. o odwołaniu zawodów,
Uzasadnieniem odstąpienia od umowy są zatem aktualnie panujące warunki atmosferyczne (bardzo wysokie temperatury) oraz prognozy pogody, z których jednoznacznie wynika dalsze utrzymanie się wysokich temperatur w okresie najbliższych 2 tygodni. Powyższe powoduje, że dalsze kontynuowanie Umowy, której przedmiotem jest zimowa obsługa skoczni i tras biegowych jest bezcelowe i niezasadne oraz nie leży w interesie publicznym, czego nie można było przewidzieć w dniu zawarcia umowy. Złe warunki atmosferyczne tj. brak nawierzchni śnieżnej i utrzymujące się bardzo wysokie temperatury (powodujące szybkie topnienie pokrywy śnieżnej) powodują, że gotowość Wykonawcy do realizacji usług objętych zamówieniem jest niewystarczająca do zapewnienia odpowiednich warunków na obiektach COS-OPO w Zakopanem, a racjonalność wydatkowania środków publicznych, w związku z odwołaniem zaplanowanych zimowych imprez i zawodów sportowych, uzasadnia natychmiastowe odstąpienie od Umowy i zwolnienie wykonawcy z obowiązku świadczenia. Nadmieniam, że również inne podmioty i instytucje posiadające zawarte z COS-OPO w Zakopanem Umowy, z uwagi na istniejące warunki atmosferyczne (bardzo wysokie temperatury) odwołują zaplanowane na obiektach należących do COS-OPO w Zakopanem zimowe zawody i imprezy sportowe, co dowodzi, że dalsze kontynuowanie umowy pozbawione jest uzasadnionych podstaw faktycznych i prawnych oraz nieracjonalne i niecelowe.
Dowód: Informacja uzyskana przez Zamawiającego od Związku Stowarzyszeń Sportowych „Sprawni-Razem”.
Skoro odwołano zaplanowane na najbliższy okres zawody i imprezy zimowe to bezcelowym i bezprzedmiotowym stało się utrzymanie i przygotowywanie przez Wykonawcę obiektów sportowych COS-OPO w Zakopanem do zawodów, które zostały odwołane.
Zamawiający przewidział w obowiązującej Strony Umowie (§ 7 ust. 3) możliwość odstąpienia od Umowy w razie wystąpienia istotnej zmiany okoliczności , co powoduje, że odstąpienie od umowy stanowi realizację przez Zamawiającego uprawnień wynikających z zawartej przez Strony Umowy.
Mając na uwadze powyższe Zamawiający odstąpił od umowy, ze skutkiem na dzień 29.02.2024 r.
Analiza rynku
Typowy budżet zamawiającego w tej kategorii CPV, podobne postępowania oraz historia zamawiającego i rynek lokalny.
Typowy budżet w tej kategorii CPV
Jak liczymy benchmark?
Statystyki obliczamy z pola wartość szacunkowa zamówienia podanego przez zamawiającego w ogłoszeniu: to budżet planowany, nie zawsze odpowiada cenie kontraktowej po rozstrzygnięciu. Używamy percentyli (mediana, Q1, Q3), więc wyniki są odporne na pojedyncze ekstremalne ogłoszenia.