Izba umorzyła postępowaniepostanowienie

Postanowienie KIO 2478/20 z 21 października 2020

Przedmiot postępowania: Przebudowa nabrzeża jeziora Niegocin od Kanału Giżyckiego do molo poprzez

Najważniejsze informacje dla przetargu

Rozstrzygnięcie
umorzono
Zamawiający
Gmina Miejska Giżycko
Powiązany przetarg
orzeczenie nie wskazuje numeru postępowania
Główna podstawa PZP
art. 29 ust. 1 Pzp

Strony postępowania

Odwołujący
: AARSLEFF Sp. z o.o., Aleja Wyścigowa 6, 02-681 Warszawa
Zamawiający
Gmina Miejska Giżycko

Treść orzeczenia

Sygn. akt
KIO 2478/20

POSTANOWIENIE z dnia 21 października 2020 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący:Jolanta Markowska Protokolant: Klaudia Kwadrans po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 21 października 2020 r., przed otwarciem rozprawy, odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 29 września 2020 r. przez wykonawcę : AARSLEFF Sp. z o.o., Aleja Wyścigowa 6, 02-681 Warszawa w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego: Gmina Miejska

Giżycko, al. 1 Maja 14, 11-500 Giżycko,

postanawia:
  1. umarza postępowanie odwoławcze,
  2. nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 10 000 zł 00 gr (słownie: dziesięć tysięcy złotych zero groszy) na rzecz wykonawcy: AARSLEFF Sp. z o.o., Aleja Wyścigowa 6, 02-681 Warszawa uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.

Stosownie do art. 198a i 198b ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (tj. Dz. U. z 2019 r., poz.

1843 ze zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Przewodniczący
………………………………
Sygn. akt
KIO 2478/20

Zamawiający, Gmina Miejska Giżycko, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn.; „Przebudowa nabrzeża jeziora Niegocin od Kanału Giżyckiego do molo poprzez „Przebudowę nabrzeża Międzyszkolnej Bazy Sportów Wodnych (MBSW) przy ul. Nadbrzeżnej w Giżycku” w ramach projektu „Budowa i przebudowa infrastruktury związanej z rozwojem funkcji gospodarczych na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich wraz z budową śluzy „Guzianka II i remontem śluzy „Guzianka I” / Etap IIA - udrożnienie szlaku wodnego na Kanale Giżyckim, przebudowa nabrzeży jezior: Mikołajskiego, Niegocin, Nidzkiego oraz brzegów rzeki Pisy", PRZEBUDOWA PIRSU NR 1”.

Zamawiający opublikował ogłoszenie o zamówieniu w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 21.09.2020r. pod nr 587647-N-2020. Postępowanie zostało opublikowane na stronie internetowej Zamawiającego dnia 21.09.2020 r.

Wykonawca Aarsleff Spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie wniósł odwołanie wobec czynności Zamawiającego w zakresie opisu przedmiotu zamówienia.

Odwołujący zarzucił naruszenie przepisów ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (tj.

Dz. U. z 2019 r., poz. 1843 ze zm.), zwanej dalej „Pzp”:

  1. art. 29 ust. 1 i 2 Pzp Odwołujący podniósł, że Zamawiający w sposób niepełny i nieprecyzyjny opisał przedmiot zamówienia, nie uwzględniając wszystkich okoliczności i wymagań mogących mieć wpływ na sporządzenie oferty, naruszając przy tym art. 29 ust. 1 Pzp, a zarazem naruszając zasadę uczciwej konkurencji, o której mowa w art. 29 ust. 2 Pzp. Zgodnie z art.

29 ust. 1 Pzp przedmiot zamówienia opisuje się w sposób jednoznaczny i wyczerpujący, za pomocą dostatecznie dokładnych i zrozumiałych określeń, uwzględniając wszystkie wymagania i okoliczności mogące mieć wpływ na sporządzenie oferty. Zamawiający podjął jedynie próbę opisu przedmiotu zamówienia, jednak nie udostępnił dokumentacji projektowej dla części robót objętych zamówieniem, a także pominął całkowicie okoliczności i wymagania mające istotne znaczenie dla sporządzenia oferty, a w szczególności stan faktyczny, w jakim obecnie znajduje się cześć inwestycji objęta niniejszym postępowaniem, w szczególności pomijając fakt i zakres dotychczas wykonanych już robót na Pirsie nr 1 w związku z realizacją inwestycji pod nazwą „Przebudowa nabrzeża jeziora Niegocin od Kanału Giżyckiego do molo poprzez „Przebudowę nabrzeża Międzyszkolnej Bazy Sportów Wodnych (MBSW) przy ul. Nadbrzeżnej w Giżycku" w ramach projektu „Budowa i przebudowa infrastruktury związanej z rozwojem funkcji gospodarczych na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich wraz z budową śluzy „Guzianka II i remontem śluzy „Guzianka I" /Etap IIAudrożnienie szlaku wodnego na Kanale Giżyckim, przebudowa nabrzeży jezior: Mikołajskiego, Niegocin, Nidzkiego oraz brzegów rzeki Pisy" - na podstawie Umowy nr W PI.35.2019 z dnia 10.07.2019 r. zawartej w trybie przetargu nieograniczonego (Ogłoszenie nr 537390-N-2019 z dnia 2019-04-15 r.). Inwestycja ta ostatecznie nie została zrealizowana, z uwagi na odstąpienie wykonawcy od ww. Umowy zawartej z Zamawiającym, po zrealizowaniu w części możliwych do wykonania robót na Pirsie nr 1 (rozbiórkowych, zabezpieczających).

  1. art. 31 Pzp oraz przepisów rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 2 września 2004r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego w szczególności Rozdziału 2 dotyczącego zakresu i formy dokumentacji projektowej.

Odwołujący wskazał, że rolą Zamawiającego jest takie przygotowanie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, aby było możliwe złożenie przez wykonawców porównywalnych ofert. W tym zakresie istotne znaczenie ma opis przedmiotu zamówienia. W przypadku zamówienia na roboty budowlane w formule „buduj" szczególne znaczenie ma w tym zakresie dokumentacja projektowa przekazywana przez zamawiającego wykonawcom. Zgodnie bowiem z art.

31 ust. 1 Pzp, zamawiający opisuje przedmiot zamówienia na roboty budowlane za pomocą dokumentacji projektowej oraz specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót budowlanych. Skoro to Zmawiający jest autorem tej dokumentacji, to na nim spoczywa obowiązek sprawdzenia dokumentacji w celu wykrycia wszelkich błędów, jak również zbadania terenu budowy, w sposób zapewniający oferentom/wykonawcom robót zapoznanie się z zakresem robót do wykonania i ich wycenę, zapewniając przy tym złożenie przez wykonawców porównywalnych ofert obejmujących tożsamy zakres.

Zamawiający pominął w przedłożonej dokumentacji nie tylko zaktualizowanie dokumentacji w związku z dotychczas prowadzonymi na Pirsie nr 1 robotami, lecz również nie przedłożył wymaganych ww. rozporządzeniem właściwych dokumentów projektowych odpowiadających przepisom Prawa budowlanego (art. 34 i nast. ustawy Prawo budowlane), a także umożliwiających jednoznaczne określenie rodzaju i zakresu robót budowlanych podstawowych oraz uwarunkowań i dokładnej lokalizacji ich wykonywania.

Zamawiający nie udostępnił dokumentacji projektowej (projektu budowlanego w zakresie uwzględniającym specyfikę robót budowlanych oraz projektu wykonawczego i/Iub planów, rysunków lub innych dokumentów umożliwiających jednoznaczne określenie rodzaju i zakresu robót budowlanych podstawowych oraz uwarunkowań i dokładnej lokalizacji ich wykonywania) dla części robót stanowiących przedmiot zamówienia, przez co uniemożliwił jednoznaczne określenie zakresu robót objętych zamówieniem.

  1. art. 7 Pzp poprzez dokonanie opisu przedmiotu zamówienia w sposób naruszający zasadę równego traktowania wykonawców oraz zachowania uczciwej konkurencji.

Zamawiający nie dokonał właściwego opisu przedmiotu zamówienia, pomijając m.in. okoliczności mające istotne znaczenie dla sporządzenia ofert, tym samym wprowadzając wykonawców w błąd co do faktycznego zakresu robót niezbędnych do uwzględnienia w treści oferty i dalej wykonania. Niejednoznaczne i niewyczerpujące opisanie przedmiotu zamówienia z uwagi na nieuwzględnienie wszystkich wymagań i okoliczności mogących mieć wpływ na sporządzenie oferty, a tym samym poprzez opisanie przedmiotu zamówienia za pomocą niekompletnej dokumentacji projektowej, czyli w sposób wadliwy, narusza w konsekwencji zasadę zachowania uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców, gdyż niejednoznaczność i brak wyczerpującego opisu przedmiotu zamówienia de facto uniemożliwia złożenie przez wykonawców porównywalnych ofert oraz stwarza uzasadnione ryzyko, iż zakres wynikającego z umowy w sprawie zamówienia publicznego świadczenia wykonawcy, którego oferta zostałaby wybrana jako najkorzystniejsza, nie będzie tożsamy z jego zobowiązaniem zawartym w ofercie.

Ponadto, Zamawiający wskazał w SIW Z termin realizacji robót budowlanych, który, zdaniem Odwołującego, jest nierealny.

Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu:

  1. dokonania zmiany treści SIW Z poprzez dokonanie właściwego opisu przedmiotu zamówienia a także zakresie zmiany/uzupełnienia dokumentacji projektowej, poprzez: a)wskazanie na rysunkach Projektu Budowlanego, Projektu Wykonawczego, Przedmiarze robót zakresów prac już wykonanych, w tym prac rozbiórkowych oraz prac narzutowych; b)wskazanie na Projekcie zagospodarowania terenu zakresu prac objętych zamówieniem; c)dostarczenie aktualnej inwentaryzacji w zakresie przebiegu istniejącej ścianki szczelnej, ze wskazaniem odchyłek w planie i pochyleniu oraz nieszczelności; d)dostarczenie dokumentacji projektowej w zakresie usunięcia nieszczelności w istniejącej ściance szczelnej; e)dostarczenie aktualnych atestów czystości dna; f)dostarczenie aktualnych pomiarów batymetrycznych basenu MBSW, skarpy od strony Jeziora Niegocin i od strony Kanału Giżyckiego; g)dostarczenie współrzędnych geodezyjnych do wytyczenia obiektu, w tym współrzędnych projektowanego żelbetowego oczepu; h)dokonania kwalifikacji przez projektanta istotności zmian wprowadzonych na rysunkach zamieszczonych w pliku: „UWAGA. Rozwiązania techniczne do projektu - uzgodnione z PGW Wody Polskie/'; i)dostarczenie opisów technicznych oraz specyfikacji technicznych dla dodatkowych konstrukcji kotwiących: pali skrzynkowe, ściągów stalowych, kleszczy zamieszczonych w pliku: „UWAGA.

Rozwiązania techniczne do projektu - uzgodnione z PGW Wody Polskie/'; j)wskazanie czego dotyczą rysunki pt.: „79", „1111", „2222", „3333", „5555", w jakim zakresie uzupełniają Projekt Budowlany i jaki zakres prac opisują; k)doprowadzenie rysunków pt.: „79", „1111", „2222", „3333", „5555" do zgodności z wymogami dotyczącymi projektu budowlanego – rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz.

U. z 2012 r.) Rozdział 2. Załączona dokumentacja nie posiada żadnych znamion Projektu budowlanego, o ile rysunki te opisują przedmiot zamówienia; l)dostarczenie dokumentacji projektowej: Projektu Budowlanego, Projektu Wykonawczego, Specyfikacji technicznych, Opisów Technicznych, Przedmiarów Robót w zakresie rozbiórki narzutu kamiennego na skarpie na materacu faszynowym, odtworzenia materaca faszynowego i wykonania narzutu na materacu faszynowym; m)dostarczenie Decyzji pozwolenie na budowę lub Zgłoszenia dla zakresu jw. Pkt. I); n)dostarczenie dokumentacji projektowej: Projektu Budowlanego, Projektu Wykonawczego, Specyfikacji technicznych, Opisów Technicznych, Przedmiarów Robót w zakresie wymiana ścianki żelbetowej na stalową; o)dostarczenie Decyzji pozwolenie na budowę lub Zgłoszenia dla zakresu jw. Pkt. m); p)dostarczenie dokumentacji projektowej: Projektu Budowlanego, Projektu Wykonawczego, Specyfikacji technicznych, Opisów Technicznych, Przedmiarów Robót w zakresie remontu przepustu; q)dostarczenie dokumentacji projektowej: Projektu Budowlanego, Projektu Wykonawczego, Specyfikacji technicznych, Opisów Technicznych, Przedmiarów Robót w zakresie usunięcia kolizji z istniejącą zabudową pomostów w Basenie MBSW; r)dostarczenie Decyzji pozwolenie na budowę lub Zgłoszenia dla zakresu jw. pkt. p); s)dostarczenie dokumentacji projektowej: Projektu Budowlanego, Projektu Wykonawczego, Specyfikacji technicznych, Opisów Technicznych, Przedmiarów Robót w zakresie budowy schodów terenowych; t)wskazanie w przedmiarach robót odniesienia do specyfikacji technicznych; u)dostosowania przedmiaru robót do faktycznego zakresu prac do wykonania wynikającego z OPZ i stanu istniejącego pirsu poprzez zmianę / usunięcie / dopisanie pozycji przedmiarowych i korektę wyliczenia ilości, w tym m.in: -usunięcia pozycji remont schodów i wprowadzenie pozycji wykonanie schodów;

-dodanie szczegółowego zakresu prac i wyliczenia ilości asortymentu dla remontu przepustu; -usunięcie jednej z dwóch identycznych pozycji (6 lub 7) Betonowanie konstrukcji nadwodnych; -usuniecie pozycji Monolityczne umocnienie skarp - brak zakresu w OPZ; -usunięcie poz. Wykonanie trawników dywanowych - brak zakresu w OPZ; -usunięcie działu Mała architektura - brak zakresu w OPZ;

  1. dokonania zmiany treści SIW Z, poprzez zmianę terminu wykonania prac budowlanych na dzień 30.06.2021 r., a także dokonanie zmiany treści SIWZ, poprzez zmianę terminu na uzyskanie pozwolenia na użytkowanie na dzień 31.08.2021 r.

Zgodnie z art. 185 ust. 1 Pzp, Zamawiający zamieścił kopię odwołania na stronie internetowej w dniu 30 września 2020 r., wzywając wykonawców do przystąpienia do postępowania odwoławczego.

Z upływem terminu, o którym mowa w art. 185 ust. 2 Pzp, żaden wykonawca nie zgłosił przystąpienia do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego.

Pismem z dnia 14 października 2020 r., które wpłynęło do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w tym samym dniu, Zamawiający złożył odpowiedź na odwołanie. Zamawiający uwzględnił w części zarzuty przedstawione w odwołaniu i wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego. Zamawiający wyjaśnił, że uznaje wniesione odwołanie za częściowo zasadne – tj. w zakresie opisu przedmiotu zamówienia oraz terminu wykonania robót. Dokonanie częściowych zmian opisu przedmiotu zamówienia wiąże się z koniecznością opracowania dodatkowej dokumentacji projektowej. W związku z tym, że finansowanie przedmiotowego zadania jest zaplanowane do końca 2020 r. nie ma możliwości zakończenia postępowania i wykonania robót w terminie do 31 grudnia 2020 r.Tym samym Zamawiający w dniu 14 października 2020 r. unieważnił przedmiotowe postępowanie. Zamawiający załączył do swojego pisma m.in. kopię zawiadomienia o unieważnieniu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego z dnia 14 października 2020 r. skierowane do Odwołującego.

W dniu 20 października 2020 r., tj. przed otwarciem posiedzenia i rozprawy, odwołujący się wykonawca: AARSLEFF Sp. z o.o. złożył do Prezesa KIO pismo z dnia 20 października 2020 r. zawierające oświadczenie, że wobec uwzględnienia przez Zamawiającego w części zarzutów przedstawionych w odwołaniu – Odwołujący cofa pozostałe zarzuty zawarte w odwołaniu, tj. zarzuty, które nie zostały uwzględnione przez Zamawiającego w piśmie z dnia 14 października 2020 r.

Biorąc pod uwagę powyższe, działając na podstawie art. 186 ust. 3a oraz art. 192 ust. 1 zd. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo Zamówień Publicznych, Izba umorzyła postępowanie odwoławcze w niniejszej sprawie.

Izba orzekła o kosztach postępowania odwoławczego na podstawie art. 192 ust. 9 i 10 z zastrzeżeniem art. 186 ust. 6 pkt 1 ustawy Prawo Zamówień Publicznych oraz § 5 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 marca 2010 r. w sprawie wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania oraz rodzajów kosztów w postępowaniu odwoławczym i sposobu ich rozliczania (Dz. U. nr 41, poz. 238 ze zm.). Izba orzekła o dokonaniu zwrotu na rzecz Odwołującego z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania. Zgodnie z art. 186 ust. 6 pkt 1 ustawy Pzp, w okolicznościach, o których mowa w ust. 3a tego artykułu - koszty postępowania odwoławczego znosi się wzajemnie.

Przewodniczący
……………………………

Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem

Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.

Podobne orzeczenia

Orzeczenia z największą wspólną podstawą PZP

Powiązane wyroki

Inne orzeczenia z udziałem tego samego składu orzekającego.

Dane pochodzą z publicznego rejestru orzeczeń Krajowej Izby Odwoławczej (orzeczenia.uzp.gov.pl). Orzeczenia są dokumentami publicznymi w domenie publicznej (art. 4 ustawy o prawie autorskim).