Postanowienie KIO 2012/24 z 28 czerwca 2024
Najważniejsze informacje dla przetargu
- Rozstrzygnięcie
- umorzono
- Zamawiający
- Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. Prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
- Powiązany przetarg
- 2024/BZP 00302588
- Główna podstawa PZP
- Brak w danych
Strony postępowania
- Odwołujący
- ALDUO spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Krakowie
- Zamawiający
- Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. Prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
Przetarg, którego dotyczył spór
Wyrok dotyczy konkretnego postępowania ogłoszonego w BZP. Zobacz szczegóły ogłoszenia:
Treść orzeczenia
- Sygn. akt
- KIO 2012/24
POSTANOWIENIE Warszawa, dnia 28 czerwca 2024 roku
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Katarzyna Prowadzisz po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym, bez udziału stron, w dniu 28 czerwca 2024 roku Warszawie, odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu w 1 0 czerwca 2024 roku przez wykonawcę ALDUO spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Krakowie w postępowaniu prowadzonym przez Zamawiającego Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. Prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
- Umarza postępowanie odwoławcze.
- Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzeczwykonawcy ALDUO spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Krakowie kwoty 6 750 zł 00 gr (słownie: sześć tysięcy siedemset pięćdziesiąt złotych zero groszy) stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga z a pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
- Przewodniczący
- ……………………………
- Sygn. akt
- KIO 2012/24
U Z AS AD N I E N I E Zamawiający – Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. Prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia pod nazwą Dostawa mebli biurowych.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 26 kwietnia 2024 roku pod numerem: 2024/BZP 00302588/01.
W dniu 10 czerwca 2024 roku Odwołujący działając na podstawie art. 513 oraz art. 514 ust. 1 w zw. z art. 505 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2019 roku Prawo zamówień publicznych (tj. Dz.U. z 2023r. poz. 1605 ze zm.; dalej: ustawa / ustawa Pzp) wniósł odwołanie wobec niezgodnej z przepisami ustawy czynności podjętej przez Zamawiającego, w przedmiotowym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, którego przedmiotem jest Dostawa mebli biurowych, podzielonego na 3 pakiety z czego odwołanie dotyczy pakietu nr 1 i nr 2.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:
- art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy oraz art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. c) polegające na zaniechaniu odrzucenia oferty Wykonawcy KJMK Meble Sp. z o.o., ul. Gliwicka 189, 40-859 Katowice, zwanej dalej KJMK, w pakiecie nr 1;
- art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy polegające na zaniechaniu odrzucenia oferty Wykonawcy LOGAN Sp. z o.o., Lasówka 42, 30-718 Kraków, zwanej dalej LOGAN, w pakiecie nr 2;
- art. 252 ust. 1 ustawy poprzez wybór oferty najkorzystniejszej Wykonawcy KJMK w Pakiecie nr 1 oraz wybór oferty najkorzystniejszej Wykonawcy LOGAN w Pakiecie nr 2.
Odwołujący wniósł o: -unieważnienie czynności Zamawiającego polegającej na wyborze oferty Wykonawcy KJMK na podstawie art. 252 ust. 1 ustawy – w Pakiecie nr 1; -unieważnienie czynności Zamawiającego polegającej na wyborze oferty Wykonawcy LOGAN na podstawie art. 252 ust. 1 ustawy – w Pakiecie nr 2; -ponowne badanie i ocenę ofert; -odrzucenie oferty Wykonawcy KJMK, na podstawie art. 226 ust 1 pkt 5 ustawy oraz art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. c) ustawy w Pakiecie nr 1; -odrzucenie oferty Wykonawcy LOGAN, na podstawie art. 226 ust 1 pkt 5 ustawy w Pakiecie nr 2; -wybór najkorzystniejszej oferty Wykonawcy ALDUO Sp. z o.o. w Pakiecie nr 1 i 2.
Odwołujący podał, że posiada interes w uzyskaniu niniejszego zamówienia oraz może ponieść szkodę w wyniku naruszenia przez Zamawiającego ww. przepisów ustawy.
W zaistniałym stanie faktycznym i prawnym oferta odwołującego w Pakiecie nr 1 i 2 jest ofertą najkorzystniejszą.
Powyższe dowodzi o spełnieniu przesłanki do skorzystania z e środków ochrony prawnej przewidzianych w art. 505 ust. 1 ustawy.
W uzasadnieniu odwołania Odwołujący podał:
W dniu 05.06.2024 r., w myśl art. 253 ust. 1 ustawy, Zamawiający za pośrednictwem platformy, poinformował Wykonawcę o wyborze oferty najkorzystniejszej w przedmiotowym Postępowaniu.
Ad. I a) W nawiązaniu do zaniechania odrzucenia oferty Wykonawcy KJMK, Odwołujący nadmienia:
- Zamawiający w punkcie XI ppt 6 SWZ zamieścił następujący zapis:
- Zamawiający wymaga, załączenia w ofercie następujących dokumentów:
Wypełniony, podpisany przez osobę uprawnioną/ osoby uprawnione do reprezentowania wykonawcy formularz ofertowy według druku stanowiącego załącznik nr 1 niniejszej specyfikacji.
Wypełniony, podpisany przez osobę uprawnioną / osoby uprawnione do reprezentowania wykonawcy formularz oświadczeń wykonawcy według druku stanowiącego załącznik nr 2 niniejszej specyfikacji. wypełniony podpisany przez osobę uprawnioną/osoby uprawnione do reprezentowania wykonawcy formularz asortymentowo- cenowy oferowanego przedmiotu zamówienia sporządzony według druku stanowiącego załącznik nr 4 do SWZ podpisane przez osobę uprawnioną/osoby uprawnione do reprezentowania wykonawcy zestawienie parametrów technicznych oferowanego przedmiotu zamówienia - załącznik nr 5 do SWZ.
Wykonawca KJMK nie załączył do oferty wymaganego powyżej załącznika nr 5 -zestawienie parametrów
technicznych oferowanego przedmiotu zamówienia.
Mając to na względzie oferta Wykonawcy KJMK podlega odrzuceniu na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. c) ustawy gdyż dokument ten był wymagany do oferty stanowi jej treść c o nie podlega uzupełnieniu.
Jeżeli Zamawiający żąda w SW Z określonych tam dokumentów to wykonawcy zobligowani są to respektować.
Odwołujący wskazał Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 2023-01-12, sygn. aktKIO 3521/22, Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 2021-10-21, sygn. akt KIO 2934/21.
Wykonawca KJMK w Załączniku nr 4.1 do SW Z w poz. 12, 13, 16, 18 jako model wpisał „na zamówienie” nie wskazując producenta oraz konkretnego modelu przedmiotu c o wymagane było przez Zamawiającego.
W pakiecie 1 Formularz asortymentowo- cenowy Załącznik nr 4.1 do SW Z Wykonawca KJMK w poz. 6 i poz. 7 wskazał, iż produkty te są tożsame wpisując ten sam model biurek. Zgodnie z opisem przedmiotu zamówienia jedno z nich posiada półkę n a klawiaturę, a ponadto przedmioty te noszą inną nazwę. Wskazuje to, iż nie są to te same przedmioty, a Wykonawca KJMK popełnił błąd wpisując taki sam model dla dwóch różnych przedmiotów.
Wykonawca KJMK w pakiecie 1 pozycja 19 i w pakiecie 3 pozycja 12 wskazał ten sam model mimo, iż przedmioty te posiadają inne opisy, nie są tożsame i stanowią dwa inne produkty.
Brak określonych konkretnych parametrów, także dokładnego proponowanego produktu nie pozwala Zamawiającemu na rzetelne porównanie ofert. Nie jest to również zgodne z treścią SW Z, w której Zamawiający jasno wskazał, że wymaga od Wykonawców wskazania: PRODUCENT/ MODEL/ TYP. Błędnie określone parametry wskazują na niezgodność oferty z treścią SWZ. Wskazał Odwołujący Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 2023-02-03, KIO 182/23.
Z powyższego stanu faktycznego jednoznacznie wynika, że oferta Wykonawcy KJMK jest niezgodna z treścią SW Z oraz Wykonawca KJMK nie złożył wymaganych przez Zamawiającego dokumentów wraz z ofertą i na podstawie art. 226 ust 1 pkt 5 ustawy oraz art. 226 ust.1 pkt 2 lit. c ustawy, oferta Wykonawcy KJMK winna zostać odrzucona. Odwołujący podał, że w odrębnym piśmie do Zamawiającego z dnia 14.05.2024 r., zwrócił uwagę na powyższe uchybienia w ofercie Wykonawcy KJMK.
Ad. I b) W nawiązaniu do zaniechania odrzucenia oferty Wykonawcy LOGAN, Odwołujący podał:
W pakiecie 2, pozycja 1 i 2 formularza cenowego Wykonawca LOGAN podał błędne określenie modelu biurka BALMA.
Wykonawca wskazał: BALMA/B2/03. W katalogu Producenta BALMA nie ma takiego produktu. Jest produkt: Biurko B2003, ale Wykonawca wskazał model odbiegający od modelu zawartego w katalogu producenta.
Powyższe czyni ofertę Wykonawcy LOGAN niezgodną z SW Z gdyż Wykonawca zaoferował produkt, który nie istnieje w katalogu producenta BALMA i na podstawie art. 226 ust 1 pkt 5 ustawy oferta Wykonawcy LOGAN winna zostać odrzucona.
W niemalże tożsamej sprawie na temat błędnie podanego modelu wypowiedziała się Izba wyroku z dnia 2023-06-14, sygn. akt KIO 1555/23. w Mając na uwadze powyższe oraz stan faktyczny i prawny postępowania uważam, ż e odwołanie zasługuje na uwzględnienie.
Izba ustaliła i zważyła:
Izba stwierdziła, że nie została wypełniona żadna z przesłanek, o których stanowi art. 528 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2023 poz.
1605 ze zm.; dalej „ustawa”, „Pzp”) skutkujących odrzuceniem odwołania.
Skład orzekający Izby rozpoznając sprawę uwzględnił akta sprawy odwoławczej, które zgodnie z par. 8 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 roku sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań przez Krajową Izbę Odwoławczą (Dz. U. z 2020 r. poz. 2453) w stanowią odwołanie wraz z załącznikami oraz dokumentację postępowania o udzielenie zamówienia w postaci elektronicznej lub kopię dokumentacji, o której mowa w § 7 ust. 2, a także inne pisma składane w sprawie oraz pisma kierowane przez Izbę lub Prezesa Izby w związku z wniesionym odwołaniem.
Pismem z dnia 27 czerwca 2024 roku przesłanym do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w tym samym dniu Odwołujący złożył następujące oświadczenie:
Działając na podstawie art. 520 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (tj. z dnia 22 lipca 2022 r., Dz.U. z 2022 r. poz. 1710 z późn. zm.) zwanej dalej „ustawą” lub „pzp”, niniejszym cofam odwołanie wniesione w dniu 10.06.2024 r.
Odwołanie dotyczy postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, którego przedmiotem jest Dostawa mebli biurowych, podzielonego na 3 pakiety z czego odwołanie dotyczy pakietu nr 1 i nr 2, prowadzonym w trybie podstawowym z możliwością negocjacji na podstawie art. 275 pkt.2 ustawy, oznaczenie sprawy: DZP.281.31B.2024 Z uwagi na powyższe wnoszę o umorzenie postępowania odwoławczego.
Dodatkowo, na podstawie § 9 pkt 1 ppkt 3 lit. a Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U.2020.2437), wnoszę o zwrot 90 % wpisu.
Powyższy dokument w treści zawierał oznaczanie postępowania o udzielnie zamówienia publicznego, nazwy stron postępowania, podpisany przez Annę Guszkiewicz działającą n a podstawie pełnomocnictwa z dnia 27 czerwca 2024 roku załączonego do ww. pisma.
Izba stwierdza, że w tej sprawie odwoławczej odwołanie zostało skutecznie wycofane przed terminem posiedzenia i rozprawy z udziałem stron. Wymaga odnotowania, że odwołanie można cofnąć w każdym czasie do zamknięcia rozprawy. Cofnięcie odwołania przez Odwołującego, zgodnie art. 568 pkt 1 ustawy z 11 września 2019 roku Prawo zamówień publicznych (tj. Dz. U. z 2023 r., poz. 1605) oraz § 13 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 31 grudnia 2020 r. w sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań przez Krajową Izbę Odwoławczą (Dz.U. 2020 poz. 2453) oznacza, że postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu.
Na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu wysokości wpisu od odwołania (Dz. U. poz. 2437), Izba orzekła o dokonaniu zwrotu na rzecz Odwołującego z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych 90% kwoty uiszczonej tytułem należnego wpisu od odwołania.
- Przewodniczący
- …………………………………
Sprawdź nowe przetargi z podobnym ryzykiem
Ten wyrok pomaga ocenić spór po fakcie. Alert przetargowy pozwala wychwycić podobny problem na etapie SWZ, pytań, badania oferty albo decyzji o odwołaniu.
Graf orzeczniczy
Powiązania z innymi wyrokami KIO — cytowane precedensy oraz orzeczenia, które się do tego wyroku odwołują.
Ten wyrok cytuje (4)
Powiązane wyroki
Inne spory przed KIO dotyczące zamawiającego Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K.Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz orzeczenia tego samego składu.
- KIO 4265/24oddalono11 grudnia 2024ten sam zamawiający
- KIO 2789/22umorzono3 listopada 2022ten sam zamawiającyZnak sprawy: DZP.381.67B.2022, zwane dalej jako
- KIO 3120/26oddalono16 lipca 2026ten sam składDobudowa i rozbudowa budynku H celem zwiększenia dostępności i poprawy jakości opieki psychiatrycznej w Szpitalu Powiatowym w Chrzanowie
- KIO 2738/26umorzono7 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2583/26uwzględniono7 lipca 2026ten sam skład
- KIO 2504/26oddalono7 lipca 2026ten sam składRozwój infrastruktury mobilności miejskiej na terenie Obszaru Funkcjonalnego Radomia – etap I i II