Zakup autobusów elektrycznych wraz ze stacjami ładowania dla Gminy Wolanów
Zamawiający Gmina Wolanów (Wolanów, Mazowieckie) opublikował sprawozdanie z wykonania zawartej umowy w postępowaniu „Zakup autobusów elektrycznych wraz ze stacjami ładowania dla Gminy Wolanów”. Nabór ofert zakończył się wcześniej, a to ogłoszenie dokumentuje realizację zamówienia.
- Dane ogłoszenia
- Zamawiający nie opublikował: wartości szacunkowej, wadium, terminu składania ofert.Mediana planowanego budżetu w kategorii: 309 350 zł
- KonkurencyjnośćPoliczono na N rozstrzygniętych postępowaniach z tej grupy (dywizja CPV × województwo), tylko gdzie znana liczba ofert. Wskaźnik do analizy, nie ocena postępowania. (n=1477, dane: BZP/TED, stan na 30 sierpnia 2026)
- ~2,4 ofertyograniczonaW takich przetargach zwykle startuje mało firm.w podobnych postępowaniach (ta branża i region)
Przebieg postępowania
1 wpis- Wykonanie umowyBieżące
25 sierpnia 2026
1 wykonawca
Ogłoszenie o wykonaniu umowy
Pełna treść ogłoszenia o wykonaniu zawartej umowy — dokument sprawozdawczy zamkniętego postępowania.
Zamawiający
| Punkt | Pole | Wartość |
|---|---|---|
| 1.1.) | Nazwa zamawiającego | GMINA WOLANÓW |
| 1.2.) | Oddział zamawiającego | URZĄD GMINY WOLANÓW |
| 1.3.) | Krajowy Numer Identyfikacyjny | REGON 670224060 |
| 1.4) | Adres zamawiającego | |
| 1.4.1.) | Ulica | Radomska 20 |
| 1.4.2.) | Miejscowość | Wolanów |
| 1.4.3.) | Kod pocztowy | 26-625 |
| 1.4.4.) | Województwo | mazowieckie |
| 1.4.5.) | Kraj | Polska |
| 1.4.6.) | Lokalizacja NUTS 3 | PL921 - Radomski |
| 1.4.9.) | Adres poczty elektronicznej | zamowienia@wolanow.pl |
| 1.4.10.) | Adres strony internetowej zamawiającego | www.bip.wolanow.pl |
| 1.5.) | Rodzaj zamawiającego | Zamawiający publiczny - jednostka sektora finansów publicznych - jednostka samorządu terytorialnego |
Informacje podstawowe
| Punkt | Pole | Wartość |
|---|---|---|
| 2.1.) | Identyfikator postępowania | ocds-148610-eb216470-101a-4b18-8190-89a5d69feee3 |
| 2.2.) | Numer ogłoszenia | 2026/BZP 00406620 |
| 2.3.) | Wersja ogłoszenia | 01 |
| 2.4.) | Data ogłoszenia | 2026-08-25 |
Podstawowe informacje o postępowaniu w wyniku którego została zawarta umowa
| Punkt | Pole | Wartość |
|---|---|---|
| 3.1.) | Charakter zamówienia | Zamówienie klasyczne - wartości równej lub przekraczającej progi unijne |
| 3.2.) | Zamówienie było poprzedzone ogłoszeniem o zamówieniu albo ogłoszeniem o zamiarze zawarcia umowy w BZP lub Dz. Urz. UE | Tak |
| 3.2.1.) | Numer ogłoszenia w BZP lub Dz. Urz. UE | 2025/S 20-62391 |
| 3.3.) | Czy zamówienie dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej | Tak |
| 3.4.) | Nazwa projektu lub programu | "Zakup autobusów elektrycznych wraz ze stacjami ładowania dla Gminy Wolanów” Realizacja zadania w ramach programu: Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności Komponent E – Zielona, inteligentna mobilność. Inwestycja: E1.1.2 Zero- i niskoemisyjny transport zbiorowy (autobusy) |
| 3.5.) | Tryb udzielenia zamówienia wraz z podstawą prawną | Zamówienie udzielane jest w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie: art. 132 ustawy |
| 3.6.) | Rodzaj zamówienia | Dostawy |
| 3.7.) | Nazwa zamówienia | Zakup autobusów elektrycznych wraz ze stacjami ładowania dla Gminy Wolanów |
| 3.8.) | Krótki opis przedmiotu zamówienia | „Zakup autobusów elektrycznych wraz ze stacjami ładowania dla Gminy Wolanów”. Szczegółowy zakres zamówienia Zamawiający zawarł w SWZ i załącznikach. |
| 3.9.) | Główny kod CPV | 34144900-7 - Pojazdy elektryczne |
| 3.10.) | Dodatkowy kod CPV | 34121100-2 - Autobusy transportu publicznego 34144910-0 - Autobusy elektryczne 34121400-5 - Autobusy niskopodłogowe 31158100-9 - Ładowarki do baterii |
Podstawowe informacje o zawartej umowie
| Punkt | Pole | Wartość |
|---|---|---|
| 4.1.) | Data zawarcia umowy | 2025-04-23 |
| 4.2.) | Okres realizacji zamówienia | do 2026-05-31 |
| 4.3.) | Dane wykonawcy, z którym zawarto umowę | |
| 4.3.1.) | Nazwa (firma) wykonawcy, któremu udzielono zamówienia (w przypadku wykonawców ubiegających się wspólnie o udzielenie zamówienia – dotyczy pełnomocnika, o którym mowa w art. 58 ust. 2 ustawy) | SOLARIS BUS & COACH SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOSCIĄ |
| 4.3.2.) | Krajowy Numer Identyfikacyjny | 5240015630 |
| 4.3.3.) | Ulica | Obornicka 46, Bolechowo – Osiedle |
| 4.3.4.) | Miejscowość | Owińska |
| 4.3.5.) | Kod pocztowy | 62-005 |
| 4.3.6.) | Województwo | wielkopolskie |
| 4.3.7.) | Kraj | Polska |
| 4.4.) | Wartość umowy | 14307306,00 PLN |
| 4.5.) | Numer ogłoszenia o wyniku postępowania zamieszczonego w BZP lub numer ogłoszenia o udzieleniu zamówienia opublikowanego w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej | 2025/S 85 – 282923 |
Przebieg realizacji umowy
| Punkt | Pole | Wartość |
|---|---|---|
| 5.1.) | Czy umowa została wykonana | Tak |
| 5.2.) | Termin wykonania umowy | 2026-08-25 |
| 5.3.) | Czy umowę wykonano w pierwotnie określonym terminie | Tak |
| 5.4.) | Informacje o zmianach umowy | |
| 5.4.1.) | Liczba zmian | 2 |
| 5.4.2.) | Numer zmiany | 1 |
| 5.4.3.) | Podstawa prawna zmiany | art. 455 ust. 1 pkt 1 ustawy |
| 5.4.4.) | Przyczyny dokonania zmian | przedłużające się procedury administracyjne |
| 5.4.5.) | Krótki opis zamówienia po zmianie | Zmianie ulega §2 ust.1 umowy: |
| 5.4.8.) | Wzrost ceny w związku ze zmianą umowy/umowy ramowej | Nie |
| 5.4.2.) | Numer zmiany | 2 |
| 5.4.3.) | Podstawa prawna zmiany | art. 455 ust. 1 pkt 1 ustawy |
| 5.4.4.) | Przyczyny dokonania zmian | przedłużające się procedury administracyjne |
| 5.4.5.) | Krótki opis zamówienia po zmianie | Zmianie ulega §2 ust.1 umowy: |
| 5.4.8.) | Wzrost ceny w związku ze zmianą umowy/umowy ramowej | Nie |
| 5.5.) | Łączna wartość wynagrodzenia wypłacona z tytułu zrealizowanej umowy | 14307360,00 PLN |
| 5.6.) | Czy umowa została wykonana należycie | Tak |
| 5.7.) | Podczas realizacji zamówienia zamawiający kontrolował przewidziane w zawartej umowie wymagania | nie dotyczy |
Informacje dodatkowe
Zmiana 1:
Zmianie ulega §2 ust. 2 umowy:
„Dostawę Przedmiotu Umowy uważa się za dokonaną w terminie, gdy podpisane zostaną przez Zamawiającego i Wykonawcę bez uwag, protokoły odbioru ilościowo - rzeczowego wszystkich Autobusów oraz protokoły odbioru ilościowo - rzeczowego wszystkich ładowarek, a w przypadku stwierdzenia podczas odbiorów nieprawidłowości bądź braków po podpisaniu przez Strony protokołów ich usunięcia. Zamawiający przewiduje dostawy i odbiory w następujących terminach: 1) Dostawa i odbiór 1 sztuki autobusu (pierwszy) w terminie do dnia 28.02.2026r. 2) Dostawa i odbiór 1 sztuki autobusu (drugi) w terminie do dnia 31.03.2026r. 3) Dostawa i odbiór 1 sztuki autobusu (trzeci) w terminie do dnia 30.04.2026r. Uwaga! Na uzasadniony wniosek Wykonawcy oraz po uzyskaniu pisemnej zgody Zamawiającego dopuszcza się możliwość zmiany terminów, o których mowa powyżej tj. w pkt 1) – 3), jednak nie dłużej niż o 14 dni. 4) Dostawa i odbiór 1 sztuki autobusu (czwarty) w terminie do dnia 31.05.2026r. 5) Dostawa, montaż i odbiór wszystkich ładowarek objętych przedmiotem Umowy w terminie do dnia 31.07.2026r”.
Zmianie ulega §4 ust.5 umowy:
„ Rozliczenie umowy nastąpi w częściach na podstawie prawidłowo wystawionych przez Wykonawcę faktur w następujący sposób:
1) Dostawa i odbiór 1 sztuki autobusu (pierwszy) w terminie do 28.02.2026r.
kwota netto 2 710 500,00 zł kwota
brutto 3 333 915,00 zł , co stanowi 23,3 % całkowitej wartości Umowy.
2) Dostawa i odbiór 1 sztuki autobusu (drugi) w terminie do 31.03.2026r.
kwota netto 2 710 500,00 zł
kwota brutto 3 333 915,00 zł, co stanowi 23,3 % całkowitej wartości Umowy.
3) Dostawa i odbiór 1 sztuki autobusu (trzeci) w terminie do 30.04.2026r.
kwota netto 2 710 500,00 zł
kwota brutto 3 333 915,00 zł, co stanowi 23,3 % całkowitej wartości Umowy.
4) Dostawa i odbiór 1 sztuki autobusu (czwarty) w terminie do 31.05.2026r.
kwota netto 2 710 500,00 zł
kwota brutto 3 333 915,00 zł, co stanowi 23,3 % całkowitej wartości Umowy.
5) Dostawa, montaż i odbiór wszystkich ładowarek objętych przedmiotem Umowy w terminie do 31.07.2026r.
kwota netto 790 000,00 zł
kwota brutto 971 700,00 zł, co stanowi 6,8 % całkowitej wartości Umowy”.
Zmiana 2:
Zmianie ulega §2 ust. 2 umowy:
„Dostawę Przedmiotu Umowy uważa się za dokonaną w terminie, gdy podpisane zostaną przez Zamawiającego i Wykonawcę bez uwag, protokoły odbioru ilościowo - rzeczowego wszystkich Autobusów oraz protokoły odbioru ilościowo - rzeczowego wszystkich ładowarek, a w przypadku stwierdzenia podczas odbiorów nieprawidłowości bądź braków po podpisaniu przez Strony protokołów ich usunięcia.
Zamawiający przewiduje dostawy i odbiory w następujących terminach:
1) Dostawa i odbiór 1 sztuki autobusu (pierwszy) w terminie do dnia 28.02.2026r.
2) Dostawa i odbiór 1 sztuki autobusu (drugi) w terminie do dnia 31.03.2026r.
3) Dostawa i odbiór 1 sztuki autobusu (trzeci) w terminie do dnia 30.04.2026r.
Uwaga! Na uzasadniony wniosek Wykonawcy oraz po uzyskaniu pisemnej zgody Zamawiającego dopuszcza się możliwość zmiany terminów, o których mowa powyżej tj. w pkt 1) – 3), jednak nie dłużej niż o 14 dni.
4) Dostawa i odbiór 1 sztuki autobusu (czwarty) w terminie do dnia 31.05.2026r.
5) Dostawa, montaż i odbiór wszystkich ładowarek objętych przedmiotem Umowy w terminie do dnia 17.08.2026r”.
Z uwagi na ograniczoną ilość znaków (tj. Maksymalna długość pola 4000) w informacjach dodatkowych Zamawiający nie zawarł dla zmiany 2 całego opisu dokonanych zmian.
Analiza rynku
Typowy budżet zamawiającego w tej kategorii CPV, podobne postępowania oraz historia zamawiającego i rynek lokalny.
Typowy budżet w tej kategorii CPV
Jak liczymy benchmark?
Statystyki obliczamy z pola wartość szacunkowa zamówienia podanego przez zamawiającego w ogłoszeniu: to budżet planowany, nie zawsze odpowiada cenie kontraktowej po rozstrzygnięciu. Używamy percentyli (mediana, Q1, Q3), więc wyniki są odporne na pojedyncze ekstremalne ogłoszenia.