Zmiana umowy · To aktualizacja istniejącego postępowania, nie nowe ogłoszenie
AktywneBZPOgłoszenie o zmianie umowy
Zmiana umowy

Zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych w ramach realizacji zadania pn. „Budowa żłobka miejskiego przy ul. Heweliusza w Toruniu”

Zamawiający Gmina Miasta Toruń (Toruń, Kujawsko-Pomorskie) opublikował zmianę umowy w postępowaniu „Zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych w ramach realizacji zadania pn. Budowa…”. Dokładny zakres zmian (przed i po) znajdziesz w treści ogłoszenia poniżej.

Otwórz na BZP
Zamawiający: Gmina Miasta ToruńToruń, Kujawsko-Pomorskieopublikowano 13 stycznia 2026
Dane ogłoszenia
Zamawiający nie opublikował: wartości szacunkowej, wadium, terminu składania ofert.Mediana planowanego budżetu w kategorii: 551 722 zł
Konkurencyjność
~4,6 ofert
wysoka
W takich przetargach zwykle startuje sporo firm.
w podobnych postępowaniach (ta branża i region)

Przebieg postępowania

3 wpisy
Przejdź do nawigacji sekcji

Zmiana umowy

Pełna treść zmiany dotyczącej istniejącego postępowania lub zawartej umowy.

Sekcje ogłoszenia
Sekcja 1

Zamawiający

PunktPoleWartość
1.1.)Nazwa zamawiającego

Gmina Miasta Toruń

1.3)Krajowy Numer Identyfikacyjny

REGON 871118856

1.4)Adres zamawiającego
1.4.1.)Ulica

Wały Gen. Sikorskiego 8

1.4.2.)Miejscowość

Toruń

1.4.3.)Kod pocztowy

87-100

1.4.4.)Województwo

kujawsko-pomorskie

1.4.5.)Kraj

Polska

1.4.6.)Lokalizacja NUTS 3

PL613 - Bydgosko-toruński

1.4.9.)Adres poczty elektronicznej

wiir@um.torun.pl

1.4.10.)Adres strony internetowej zamawiającego

www.bip.torun.pl

1.5.)Rodzaj zamawiającego

Zamawiający publiczny - jednostka sektora finansów publicznych - jednostka samorządu terytorialnego

Sekcja 2

Informacje podstawowe

PunktPoleWartość
2.1.)Ogłoszenie dotyczy zmiany

Umowy

2.2.)Identyfikator postępowania

ocds-148610-69601b59-d4dc-4891-84cc-f2ab412838e8

2.3.)Numer ogłoszenia

2026/BZP 00026958

2.4.)Wersja ogłoszenia

01

2.5.)Data ogłoszenia

2026-01-13

Sekcja 3

Podstawowe informacje o postępowaniu w wyniku którego została zawarta umowa/umowa ramowa

PunktPoleWartość
3.1.)Zamówienie/umowa ramowa było poprzedzone ogłoszeniem o zamówieniu/ogłoszeniem o zamiarze zawarcia umowy

Tak

3.1.1.)Numer ogłoszenia

2025/BZP 00060742

3.2.)Czy zamówienie albo umowa ramowa dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej

Tak

3.3.)Nazwa projektu lub programu

Program rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 "Aktywny Maluch" 2022-2029

3.4.)Tryb udzielenia zamówienia/zawarcia umowy ramowej wraz z podstawą prawną

Zamówienie udzielane jest w trybie podstawowym na podstawie: art. 275 pkt 2 ustawy

3.5.)Rodzaj zamówienia

Roboty budowlane

3.6.)Nazwa zamówienia albo umowy ramowej

Zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych w ramach realizacji zadania pn. „Budowa żłobka miejskiego przy ul. Heweliusza w Toruniu”

3.7.)Krótki opis przedmiotu zamówienia

1. Przedmiotem zamówienia jest zaprojektowania i wykonania robót budowlanych w ramach realizacji zadania pn. „Budowa żłobka miejskiego przy ul. Heweliusza w Toruniu” wraz ze sprawowaniem nadzoru autorskiego nad realizacją wykonywanych robót budowlanych.
2. Przedmiot zamówienia obejmuje:
1) wykonanie wielobranżowej dokumentacji projektowej niezbędnej do realizacji zadania [w zakresie obejmującej w szczególności: wykonanie prac ogólnobudowlanych związanych z budową żłobka; wykonanie prac w zakresie wewnętrznych oraz zewnętrznych instalacji sanitarnych, elektrycznych i niskoprądowych; wykonanie prac związanych z zagospodarowaniem terenu m.in. utwardzenia, zieleń, elementy małej architektury, plac zabaw; dostawę i montaż wyposażenia technologii kuchni], z zastrzeżeniem pkt 1.3 SWZ. Wykaz opracowań wchodzących w skład przedmiotu zamówienia obejmuje w szczególności (dalej jako dokumentacja projektowa):
a) wielobranżowy projekt budowlany składający się z następujących opracowań:
- projekt zagospodarowania terenu,
- projekt architektoniczno-budowlany,
- projekt techniczny ze wszystkimi elementami projektu wykonawczego, w tym:
-- projekt architektoniczny,
-- projekt wyposażenia pomieszczeń,
-- projekt konstrukcji z obliczeniami statycznymi,
-- projekt technologii kuchni z zapleczem,
-- projekty wymagalnych przyłączy,
-- projekt instalacji sanitarnych m.in.: wod.-kan., c.o. i ciepłej wody użytkowej; kanalizacji deszczowej i sanitarnej; instalacji hydrantowej; ogrzewania na bazie rozwiązania hybrydowego (węzeł cieplny + odnawialne źródło energii typu pompa ciepła gruntowa lub powietrzna) w zależności od opłacalności i możliwości technicznych (Wykonawca przedstawi dla trzech wariantów obliczenia uzasadniające opłacalność zastosowania każdego z wariantów przy założeniu ich eksploatacji przez 10 lat oraz przez lat 20 oraz uzasadnienie techniczne dla każdego z wariantów); rozproszona wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła; klimatyzacji w wybranych pomieszczeniach; system sterowania i automatyki budynku obejmujący co najmniej ogrzewanie, chłodzenie i wentylację; kontrola i sterowanie temperaturą w pomieszczeniach na stały lub czasowy pobyt ludzi; system retencji wody opadowej wraz z automatycznym i manualnym podlewaniem na bazie bilansu wody oraz inne instalacje wymagane przepisami technicznymi i normami,
-- projekt instalacji elektrycznych uwzględniający m.in.: oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne podstawowe, awaryjne i ewakuacyjne; gniazda wtykowe; rozdzielnice; zabezpieczenie nadprądowe, przeciwporażeniowe i przepięciowe; połączenia wyrównawcze; instalację piorunochronną oraz inne instalacje wymagane przepisami technicznymi i normami,
-- projekt instalacji niskoprądowych uwzględniający m.in. instalacje sygnalizacji dzwonkowej i domofonowej; instalacje telekomunikacyjne wraz z kanalizacją budynkową; światłowodową infrastrukturę telekomunikacyjną budynku wraz z punktem połączenia z siecią publiczną; okablowanie, urządzenia i osprzęt strukturalny telekomunikacyjny, systemy i instalacje zapewniające dostępność osób ze szczególnymi potrzebami (np. instalacja przyzywowa, pętli indukcyjnej) oraz inne instalacje wymagane przepisami technicznymi i normami,
-- projekt instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii,
-- inne opracowania w zakresie zapewniającym spełnienie wszystkich zakładanych funkcji obiektu i zagospodarowania terenu,
- załączniki projektu budowlanego, o których mowa w § 5 ust.1 pkt. 4 rozporządzenia Ministra Rozwoju z dnia 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz. U. z 2022 r. poz. 1679 z późn. zm.),
b) projekt zieleni w ramach zagospodarowania terenu, zawierający wymagania i standardy, o których mowa w ust. 4,
c) instrukcja bezpieczeństwa pożarowego,
d) specyfikacja techniczna wykonania i odbioru robót budowlanych (wszystkie branże),
e) przedmiar robót (wszystkie branże),
f) kosztorys inwestorski (wszystkie branże),
g) inne opracowania wynikające z otrzymanych warunków technicznych przyłączenia oraz niezbędne do spełnienia wszystkich zakładanych funkcji w budynku i uzyskania pozwolenia na budowę/ lub, gdy pozwolenie na budowę nie jest wymagane - do zgłoszenia zamiaru rozpoczęcia robót budowlanych (jeżeli jest wymagane) oraz pozwolenia na użytkowanie obiektu,
h) ocenę inwestycji pod kątem wpływu na realizację celów środowiskowych, w tym na zmiany klimatu, wpływu na łagodzenie zmian klimatu lub adaptację do zmian klimatu, oraz ocenę czy inwestycja nie wyrządza poważnych szkód względem żadnego z pozostałych celów środowiskowych wskazanych w przepisach, w tym rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje, zmieniającego rozporządzenie (UE) 2019/2088 (art. 17) i rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2021/2139 z dnia 4 czerwca 2021 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852, poprzez ustanowienie technicznych kryteriów kwalifikacji służących określeniu warunków, na jakich dana działalność gospodarcza kwalifikuje się jako wnosząca istotny wkład w łagodzenie zmian klimatu lub adaptację do zmian klimatu, a także określeniu, czy ta działalność gospodarcza nie wyrządza poważnych szkód względem żadnych z pozostałych celów środowiskowych (zaproponowane przez Wykonawcę rozwiązania projektowe i techniczne muszą doprowadzić do spełnienia przez inwestycję warunku braku negatywnego wpływu na środowisko (każdego z celów środowiskowych) lub zaproponowane rozwiązania muszą przewidywać odpowiednie środki zapobiegawcze i/lub łagodzące i/lub kompensacyjne, a ocena ma wskazywać odpowiednie dane, informacje, dokumenty, wyliczenia i uzasadnienia tych rozwiązań) (dalej jako: ocena inwestycji),
i) całość opracowań przedmiotu umowy także w wersji elektronicznej w formacie pdf oraz formatach edytowalnych: doc, dwg (zapisane w wersji AutoCAD 2008) oraz ath (przedmiary robót i kosztorysy inwestorskie).
2) uzyskanie w imieniu i na rzecz Zamawiającego wszystkich niezbędnych warunków technicznych, uzgodnień, opinii i zezwoleń wymaganych przepisami prawa, koniecznych dla prawidłowej realizacji zadania, odbioru robót budowlanych i oddania obiektu do użytkowania,
3) uzyskanie w imieniu i na rzecz Zamawiającego wszystkich niezbędnych decyzji administracyjnych wymaganych przy projektowaniu i realizacji zadania, w tym decyzji o pozwoleniu na usunięcie drzew i krzewów wraz z nasadzeniami zastępczymi, decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, decyzji o pozwoleniu na budowę/ lub, gdy pozwolenie na budowę nie jest wymagane – do zgłoszenia zamiaru rozpoczęcia robót budowlanych (jeżeli jest wymagane), decyzji o dopuszczeniu do użytkowania (jeżeli jest wymagana) oraz innych wymaganych przepisami prawa, koniecznych dla prawidłowej realizacji zadania, odbioru robót budowlanych i oddania obiektu do użytkowania,
4) kompleksowe wykonanie całości robót budowlanych zgodnie z odebraną przez Zamawiającego dokumentacją projektową i wszelkich innych czynności niezbędnych do wykonania zadania oraz oddania obiektu do użytkowania,
5) sprawowanie nadzoru autorskiego (wielobranżowego) nad realizacją wykonywanych robót budowlanych.
3. Szczegółowy zakres i opis przedmiotu zamówienia zawiera program funkcjonalno-użytkowy (oprac. wyk. przez ARCHENIKA Sp. z o.o.) , aneks do programu funkcjonalno-użytkowego (oprac. własne Zamawiającego) oraz wzór umowy stanowiące załącznik do SWZ.
Uwaga:
Poza zakresem zadania jest budowa Centrum Aktywności Międzypokoleniowej objętego opracowaniem programu funkcjonalno-użytkowego.
4. Zamawiający wymaga zatrudnienia na podstawie umowy o pracę przez Wykonawcę lub podwykonawcę, przez cały okres realizacji przedmiotu zamówienia, osób wykonujących wskazane poniżej czynności związane z robotami budowlanymi w trakcie realizacji przedmiotu zamówienia:
czynności fizyczne i obsługa maszyn przy robotach ogólnobudowlanych, sanitarnych i elektrycznych. Szczegóły dotyczące wymagań zatrudnienia na podstawie stosunku pracy zawarte zostały we wzorze umowy, stanowiącym załącznik do SWZ.
5. Termin wykonania zamówienia
1) opracowanie całości dokumentacji projektowej:
- rozpoczęcie - z dniem zawarcia umowy,
- zakończenie - nie później niż 12 tygodni od zawarcia umowy,
z tym, że dokonanie powyższego winno być poprzedzone:
a) złożeniem do odbioru przez Zamawiającego projektów budowlanych niezbędnych do złożenia wniosku o uzyskanie zgody na realizację robót budowlanych i złożenie w organie architektoniczno-budowlanym kompletnego wniosku na uzyskanie zgody na realizację robót budowlanych - nie później niż 9 tygodni od zawarcia umowy
b) złożeniem do odbioru przez Zamawiającego pozostałych opracowań przedmiotu umowy,
2) realizacja robót budowlanych (w dostosowaniu do planowanego pozyskania dofinansowania z Programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „Aktywny Maluch” 2022-2029 i dostosowaniu do ustalonego w Programie terminu zakończenia zadania):
- rozpoczęcie - po uzyskaniu zgody na prowadzenie robót budowlanych/ zaświadczenia o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu w sprawie zgłoszenia zamiaru rozpoczęcia robót budowlanych (jeżeli jest wymagane),
- zakończenie - do 31.03.2026 r.
Uwaga:
Przedmiot niniejszej umowy nie obejmuje dostawy wyposażenia pomieszczeń (przedstawionego w wykonanym projekcie wyposażenia pomieszczeń), za wyjątkiem objętej przedmiotem umowy dostawy i montażu wyposażenia technologii kuchni.
3) sprawowanie nadzoru autorskiego - z dniem rozpoczęcia robót budowlanych do dnia ich zakończenia,
4) złożenie do organu nadzoru budowlanego kompletnego wniosku z wymaganymi załącznikami o decyzję o pozwoleniu na użytkowanie (jeżeli będzie wymagana) – w terminie 7 dni od daty odbioru końcowego całości przedmiotu umowy w zakresie robót budowlanych.
6. Zapisy dot. rozwiązań równoważnych określone są w pkt 6 SWZ.

3.8.)Główny kod CPV

45000000-7 - Roboty budowlane

3.9.)Dodatkowy kod CPV

45310000-3 - Roboty instalacyjne elektryczne

45330000-9 - Roboty instalacyjne wodno-kanalizacyjne i sanitarne

71250000-5 - Usługi architektoniczne, inżynieryjne i pomiarowe

Sekcja 4

Podstawowe informacje o zawartej umowie/umowie ramowej

PunktPoleWartość
4.1.)Data zawarcia umowy/umowy ramowej

2025-04-08

4.2.)Okres realizacji zamówienia/umowy ramowej

do 2026-03-31

4.3.)Dane wykonawcy, z którym zawarto umowę/umowę ramową
4.3.1.)Nazwa (firma) wykonawcy, któremu udzielono zamówienia (w przypadku wykonawców ubiegających się wspólnie o udzielenie zamówienia – dotyczy pełnomocnika, o którym mowa w art. 58 ust. 2 ustawy)

ARS Sp. z o.o.

4.3.2.)Krajowy Numer Identyfikacyjny

8792712239

4.3.3.)Ulica

Studzienna 62

4.3.4.)Miejscowość

Toruń

4.3.5.)Kod pocztowy

87-100

4.3.6.)Województwo

kujawsko-pomorskie

4.3.7.)Kraj

Polska

4.4.)Wartość umowy/umowy ramowej

12191153,37 PLN

4.5.)Numer ogłoszenia o wyniku postępowania w BZP

2025/BZP 00181343/01

Sekcja 5

Zmiana umowy/umowy ramowej

PunktPoleWartość
5.1.)Data zmiany umowy/umowy ramowej)

2025-07-25

5.2.)Podstawa prawna zmiany umowy/umowy ramowej

art. 455 ust. 1 pkt 3 ustawy

5.3.)Przyczyny dokonania zmian umowy/umowy ramowej

Konieczność wykonania przez dotychczasowego Wykonawcę dodatkowych prac projektowych, których nie uwzględniono w zamówieniu podstawowym, a które stały się niezbędne.
Konieczność wprowadzenia zmian do dokumentacji projektowej ze względu na uzyskaną negatywną opinię Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy do projektu pierwotnego realizowanego zgodnie z wytycznymi SWZ, w tym programu funkcjonalno-użytkowego wraz z aneksem, stanowiących podstawę realizacji przedmiotu umowy. Konieczność zmiany wynikała z zaistniałych przeszkód środowiskowych - szlak migracyjny nietoperzy, uniemożliwiające uzyskanie akceptacji dla planowanej wycinki drzew w zaprojektowanej lokalizacji.

5.4.)Krótki opis zmiany umowy/umowy ramowej

W celu uzyskania pozytywnej opinii RDOŚ nastąpiła konieczność dokonania zmiany usytuowania bryły budynku żłobka, skutkującej koniecznością wykonania dodatkowych prac projektowych w poszczególnych branżach i związane z tym wydłużenie całości cyklu projektowego zadania, co jednocześnie uniemożliwiło wykonanie robót budowlanych w zaplanowanym terminie umownym. Terminy wykonania przedmiotu umowy zmieniły się następująco: opracowanie całości dokumentacji projektowej – do 29.08.2025 r., opracowanie i złożenie do odbioru przez Zamawiającego projektów budowlanych niezbędnych do złożenia wniosku o uzyskanie zgody na realizację robót budowlanych i złożenie w organie architektoniczno-budowlanym kompletnego wniosku na uzyskanie zgody na realizację robót budowlanych – do 18.07.2025 r., zakończenie realizacji robót budowlanych – do 29.05.2026 r., z jednoczesnym zwiększeniem kwoty wynagrodzenia (wynagrodzenie po zmianie wynosi 12.338.753,37 zł brutto).

5.5.)Wartość zmiany umowy
5.5.1.)Wartość zmiany

147600,00

5.5.2.)Kod waluty

PLN

5.5.3.)Wzrost ceny w związku ze zmianą umowy/umowy ramowej

Tak

5.6.)Wcześniejsze zmiany umowy/umowy ramowej, obligujące do zamieszczenia ogłoszenia o zmianie umowy

Nie

Analiza rynku

Typowy budżet zamawiającego w tej kategorii CPV, podobne postępowania oraz historia zamawiającego i rynek lokalny.

Typowy budżet w tej kategorii CPV

45000000-7Roboty budowlane
Wszystkie przetargi w tej kategorii
Mediana budżetu
551 722 zł
Próbka: 1588 postępowań
Ostatnie 12 miesięcy
Środkowe 50% w przedziale
233 256 zł1 828 171 zł
Rozstęp międzykwartylowy
1 594 915 zł
Źródło próbki
CPV 45000000· dokładne dopasowanie (8 cyfr)
Dolny kwartyl
233 256 zł
Mediana
551 722 zł
Górny kwartyl
1 828 171 zł
Jak liczymy benchmark?

Statystyki obliczamy z pola wartość szacunkowa zamówienia podanego przez zamawiającego w ogłoszeniu: to budżet planowany, nie zawsze odpowiada cenie kontraktowej po rozstrzygnięciu. Używamy percentyli (mediana, Q1, Q3), więc wyniki są odporne na pojedyncze ekstremalne ogłoszenia.

Dokumenty i komunikacja

Platforma składania ofert, linki do dokumentacji i dane kontaktowe zamawiającego.

Platforma zakupowa

Miejsce składania ofert lub komunikacji z zamawiającym.

Kontakt i komunikacja

Najczęstsze pytania o to ogłoszenie

Gmina Miasta Toruń prowadzi postępowanie, a miejscem realizacji jest Toruń.
Ogłoszenie zostało oznaczone kodem CPV 45000000-7 (Roboty budowlane). CPV (Common Procurement Vocabulary) to unijny słownik klasyfikacyjny, dzięki któremu możesz łatwo porównać to postępowanie z podobnymi zamówieniami w tej samej kategorii.
Pełne ogłoszenie jest dostępne w oficjalnym źródle (Biuletyn Zamówień Publicznych). Atlas Przetargów prezentuje treść zgodnie z dokumentem źródłowym wraz z linkiem do oryginału.
Ta strona prezentuje zmianę (sprostowanie lub modyfikację) istniejącego postępowania. Zakres zmian — np. nowy termin, zmiana SWZ, korekta warunków — opisano w treści ogłoszenia. Właściwe postępowanie oraz oryginalne ogłoszenie są dostępne pod linkiem źródłowym.